Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie bonifikata opłaty przekształceniowej w Łowiczu?

Rafał Klepczarek
Radny Robert Wójcik
Radny Robert Wójcik Rafał Klepczarek
Robert Wójcik, radny miejski ze stowarzyszenia Łowickie.pl w poniedziałek (10 grudnia) złożył wniosek o ustalenie bonifikaty opłaty przekształceniowej wieczystego użytkowania na poziomie nie mniejszym niż 60 proc.

Z początkiem przyszłego roku użytkowanie wieczyste automatycznie zostanie przekształcone w prawo własności gruntu. Stanie się tak za sprawą rządowej ustawy, która weszła w życie na początku października. Strona rządowa szacuje, że obejmie ona 2,5 mln właścicieli mieszkań i domów, którzy co rok płacą opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu w wysokości 1 proc. jego wartości.

Nowe prawo obejmuje tylko te grunty, na których stoją domy jednorodzinne oraz budynki wielorodzinne, w których co najmniej jedno mieszkanie ma wyodrębnioną własność, czyli jego właściciel jest także posiadaczem ułamkowej części działki i płaci opłatę dzierżawną bezpośrednio w urzędzie gminy. Oczywiście dotyczy to także spółdzielni mieszkaniowych, które mają bloki na gruncie dzierżawionym wieczyście od gminy.

Zgodnie z ustawą przez 20 lat co roku użytkownicy wieczyści będą płacili tzw. opłatę przekształceniową. Będzie ona równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która będzie obowiązywać w dniu przekształcenia, czyli 1 stycznia przyszłego roku. W przypadku Łowicza jej wysokość będzie taka sama, jak w tym roku, gdyż miasto nie dokonało aktualizacji wartości wydzierżawianych wieczyście gruntów.

Ustawa w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa ustala odgórnie bonifikatę dla podmiotów, które chciałyby od razu zapłacić całą 20-letnią wysokość opłaty w jednej racie. Jeśli zrobią, to w 2019 roku, to przysługuje im 60-procentowy upust. W kolejnych pięciu latach wysokość bonifikaty spada o 10 proc.

Prawo likwidujące wieczyste użytkowanie nic nie mówi o bonifikatach za grunty dzierżawione od jednostek samorządu terytorialnego, czyli gmin wiejskich i miejskich. Tu wysokość upustu uzależniona jest on decyzji rady gminy lub miasta.

- Uważamy, że bonifikata powinna wynosić co najmniej 60 proc. wartości opłaty przekształceniowej przy jednorazowym jej uiszczeniu– informuje Robert Wójcik. – Poprzemy także każdą korzystniejszą dla mieszkańców propozycję.

Za 60-procetową bonifikatą optuje także burmistrz Krzysztof Kaliński. Niechętnie do wprowadzenia upustu nastawiona jest natomiast Anna Gajewska, naczelnik miejskiego wydziału gospodarki gruntami.

Przypomina ona, iż w skali roku w ramach obecnie obowiązującej opłaty za wieczystą dzierżawę wpływa do miejskiej kasy ponad 838,5 tys. zł. Jej zdaniem, konstrukcja zapisów ustawy już jest swego rodzaju bonifikatą.

- Wieczysta dzierżawa w Łowiczu wynosi 99 lat – przypomina pani naczelnik. – W przypadku poszczególnych nieruchomości czy też osiedli Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej okres ten liczy się od różnych dat. We wszystkich przypadkach zostanie on jednak skrócony do 20 następnych lat.

A jak do tego tematu pochodzi się w dużych miastach? Warszawa ustaliła bonifikaty w wysokości 98 proc., Poznań na 90 proc.,. a Łódź na 60 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto