Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa religijności Tarnowa i regionu. Odszukaj swoją parafię!

Paweł Chwał
Mapy pokazują przybliżone granice parafii i zostały wygenerowane w sposób statystyczny, więc może na nich brakować niektórych z nich. Mapy opracowała firma GIS-Expert, która specjalizuje się w analizowaniu danych biznesowych i statystycznych na mapach i wdrażaniem systemów do ich przetwarzania i wizualizacji. Po raz pierwszy w historii ponad 30-letnich badań prowadzonych przez Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, mapy zostały przygotowane na poziomie szczegółowości parafii i dekanatów. Statystyki dostarczone przez Instytut, firma powiązała z adresami parafii rozmieszczonymi na mapie. Ze względu na dużą ilość danych (ponad 10 tys. parafii w kraju) przedstawienie czytelnych map statystycznych za pomocą punktów adresowych sprawiłoby, że stałyby się one nieczytelne. Zdecydowano zatem, że statystyki zostaną zaprezentowane za pomocą obszarów reprezentujących przybliżone granice parafii, ze względu na brak dokładnych map z  podziałem diecezji. Więcej map na: http://blog.gis-expert.pl
Mapy pokazują przybliżone granice parafii i zostały wygenerowane w sposób statystyczny, więc może na nich brakować niektórych z nich. Mapy opracowała firma GIS-Expert, która specjalizuje się w analizowaniu danych biznesowych i statystycznych na mapach i wdrażaniem systemów do ich przetwarzania i wizualizacji. Po raz pierwszy w historii ponad 30-letnich badań prowadzonych przez Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, mapy zostały przygotowane na poziomie szczegółowości parafii i dekanatów. Statystyki dostarczone przez Instytut, firma powiązała z adresami parafii rozmieszczonymi na mapie. Ze względu na dużą ilość danych (ponad 10 tys. parafii w kraju) przedstawienie czytelnych map statystycznych za pomocą punktów adresowych sprawiłoby, że stałyby się one nieczytelne. Zdecydowano zatem, że statystyki zostaną zaprezentowane za pomocą obszarów reprezentujących przybliżone granice parafii, ze względu na brak dokładnych map z podziałem diecezji. Więcej map na: http://blog.gis-expert.pl GIS-Expert
Odsetek osób, które w niedzielę modlą się na mszy św. jest u nas najwyższy w Polsce. Ale są kościoły, które wierni wybierają chętniej niż inne.

Obowiązek udziału co niedzielę we mszy św. dotyczy katolików, którzy ukończyli siódmy rok życia. Zwolnione z niego są wprawdzie osoby, które chorują lub są w podeszłym wieku, ale Kościół nie podaje górnej jego granicy. - Każdy może uczęszczać na msze święte, dopóki czuje się na siłach - podkreśla ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób podchodzi do udziału w niedzielnej lub świątecznej mszy świętej w sposób praktyczny. Liczy się to, czy przy kościele jest przestronny parking i wystarczająco dużo miejsca, aby zostawić samochód. Ważne jest też to, czy świątynia jest ogrzewana i będziemy się mogli skupić w nim na modlitwie, zamiast dygotać z zimna. Nie brakuje takich, którzy przy wyborze kościoła zwracają uwagę na oprawę muzyczną i liturgiczną. Niektórym przeszkadza organista i gra organów, a innym sami księża, którzy pełnią posługę w konkretnym kościele. Stąd są świątynie, gdzie frekwencja w niedziele wynosi nawet ponad sto procent (we mszach świętych uczestniczą również wierni z innych parafii), ale i takie, gdzie nie przekracza ona nawet połowy wiernych, należących do danej parafii.

- Mamy obowiązek uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej, ale to, w którym kościele go spełnimy, zależy tak naprawdę od nas. Niemniej jednak wskazane jest, aby była to świątynia parafialna - tłumaczy ks. Pietruszka. Istotą Kościoła - jak precyzuje - jest bowiem wspólnota, a parafia jest jej najmniejszą cząstką. - Jeżeli chodzimy do innych kościołów, nie uczestniczymy w życiu tej naszej, konkretnej wspólnoty. Omijają nas ważne wydarzenia, możemy być zaskoczeni tym, że odbywają się właśnie rekolekcje czy rozpoczęła się wizyta duszpasterska - zauważa.

Wiernych ubywa, gdy leje

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, współpracujący z Głównym Urzędem Statystycznym oraz Konferencją Episkopatu Polski, od blisko 40 lat, bada religijne postawy Polaków. Odbywa się to podczas corocznego liczenia wiernych w parafiach (od kilku lat jest to jedna z niedziel w październiku).

- Odkąd jestem na parafii to frekwencja w niedziele, kiedy odbywało się liczenie, wynosiła zazwyczaj między 800 a 900 osób. Ostatnio jednak tego dnia padał deszcz i to od razu przełożyło się na ilość wiernych na mszach świętych. Było ich niewiele ponad 700. To słaby wynik, biorąc po uwagę to, że do parafii należy 1800 osób - mówi ks. Daniel Pietryka, proboszcz parafii św. Trójcy na Terlikówce w Tarnowie.

Msze św. odprawiane są tutaj w urokliwym, XVI-wiecznym, drewnianym kościółku, w którym jednak miejsca jest niewiele, stąd nierzadko w niedziele trzeba stać na zewnątrz. Latem jest to atut, który ściąga na Terlikówkę wiernych spoza parafii. Ale jesienią, a zwłaszcza zimą, gdy jest zimno, pada deszcz lub śnieg, liczba uczestniczących w niedzielnych mszach św. spada. - Wiem, że sporo naszych parafian, których nie widuję w kościele, spełnia niedzielny obowiązek, ale w innych, większych i przestronniejszych tarnowskich świątyniach - przyznaje ks. Pietryka.

Nadzieję na odwrócenie niekorzystnych statystyk proboszcz upatruje m.in. w budowie nowej świątyni, która pomieścić ma więcej wiernych. Przygotowania do jej wzniesienia u podnóża Góry św. Marcina już się rozpoczęły.

Tłumy u filipinów

Wśród najbardziej obleganych w niedziele tarnowskich świątyń prym wiedzie kościół księży filipinów, gdzie frekwencja sięga nawet 150 procent.

- Studiuję zaocznie i akurat w niedziele, kiedy idę na zajęcia, ten kościół mam po drodze. Msze święte nie przeciągają się w nieskończoność. Kazania są treściwe i krótkie. Niemniej jednak rzadko zdarza mi się znaleźć wolną ławkę, żeby usiąść, bo ludzi zazwyczaj jest tłum - mówi Karolina Piętka, studentka PWSZ.

Wysoka frekwencja notowana jest również w kościołach księży misjonarzy oraz bł. Karoliny. W skali całej diecezji odsetek „dominicantes”, czyli uczestniczących w niedzielnej mszy św. przekracza 70 procent.

Po raz pierwszy Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, we współpracy z firmą GIS-Expert opracował dokładną mapę religijności w Polsce, pokazując m.in. frekwencję podczas niedzielnych mszy św. w konkretnych parafiach (zobacz: powyżej). Zaprezentowana na początku stycznia mapa powstała na podstawie danych z 2015 roku. Najświeższe wyniki liczenia wiernych w diecezji tarnowskiej - z października 2016 roku - będą ogłoszone w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Zobacz też: WOŚP 2017 w Krakowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto