Szpital znacznie poprawił swój wygląd i wyposażenie

Szpital znacznie poprawił swój wygląd i wyposażenie. Wciąż sporo jest jednak do zrobienia (© Fot. Andrzej Skórka)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie powinny skończyć się wreszcie problemy z prostym dostępem pacjentów do badań diagnostycznych.

Do tej pory niektóre z budynków nie mają bezpośredniego połączenia z pracowniami dysponującymi specjalistycznym sprzętem.
W tej chwili to jedna z najpoważniejszych bolączek placówki świętującej 175-lecie istnienia.

- Około jedna trzecia naszych łóżek nie ma połączenia z diagnostyką - przyznaje Marcin Kuta, dyrektor szpitala.
Problem dotyka na przykład chorych z oddziałów kardiologicznego, pulmunologii i wewnętrznego. Chorzy na badania, bez względu na panującą za oknem aurę, muszą maszerować przez szpitalne podwórko.

Komunikacyjny kłopot istnieje praktycznie od zawsze, ale ma wreszcie szansę przejść do historii. Placówka przygotowuje się do budowy łącznika tych oddziałów z głównym gmachem szpitala. Równocześnie rozbudowy doczeka się blok pracowni specjalistycznych.

- Przystępujemy do przygotowania koncepcji i projektu tej inwestycji - zapowiada dyrektor Kuta. W planach na najbliższą przyszłość jest również budowa zupełnie nowego szpitalnego pawilonu, pod kątem przeniesienia tam oddziału kardiologicznego.

"Szczeklik" musi myśleć o rozbudowie, bo wciąż użytkuje budynki dawnego szpitala żydowskiego. W ostatnich miesiącach jeden z nich wyburzono. Dwa kolejne powinien spotkać podobny los. Według fachowców nie nadają się ani na prowadzenie w nich działalności leczniczej, ani nawet na biura. Tymczasem w pierwszym z nich wciąż urzęduje dziecięcy oddział zakaźny, w drugim pracuje część diagnostyki.

Mimo wszystko w ostatnich latach szpital dokonał skoku jakościowego jeśli chodzi o warunki, czy wyposażenie. Kosztem prawie 2,5 mln zł udało się wykonać termomodernizację, regularnie remontowane są oddziały - m.in. ginekologia, czy dermatologia. Od jesieni placówka szczyci się najnowocześniejszym w regionie oddziałem intensywnej terapii. W trakcie jest przebudowa sterylizatorni, modernizacja czeka chirurgię oraz część zajmowana przez radiologię.
W jubileuszowym roku szpital poprawi również wyposażenie. Nowym nabytkiem będzie nowoczesny koronarograf, który zastępi wysłużone już urządzenie. Potem wymieniony zostanie tomograf.

Szpital od 175 lat
Początki najstarszego szpitala w Tarnowie sięgają 1835 roku.
W drugiej połowie XIX wieku był nawet jednym z największych w Galicji. Sąsiadował ze szpitalem żydowskim. Po wojennych zniszczeniach przeniesiony został właśnie do tego ostatniego. Nadal wykorzystuje budynki z tego okresu.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!