Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: Szczeklik zbuduje nową kardiologię

Andrzej Skórka
Szpital znacznie poprawił swój wygląd i wyposażenie. Wciąż sporo jest jednak do zrobienia
Szpital znacznie poprawił swój wygląd i wyposażenie. Wciąż sporo jest jednak do zrobienia Fot. Andrzej Skórka
W Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie powinny skończyć się wreszcie problemy z prostym dostępem pacjentów do badań diagnostycznych.

Do tej pory niektóre z budynków nie mają bezpośredniego połączenia z pracowniami dysponującymi specjalistycznym sprzętem.
W tej chwili to jedna z najpoważniejszych bolączek placówki świętującej 175-lecie istnienia.

- Około jedna trzecia naszych łóżek nie ma połączenia z diagnostyką - przyznaje Marcin Kuta, dyrektor szpitala.
Problem dotyka na przykład chorych z oddziałów kardiologicznego, pulmunologii i wewnętrznego. Chorzy na badania, bez względu na panującą za oknem aurę, muszą maszerować przez szpitalne podwórko.

Komunikacyjny kłopot istnieje praktycznie od zawsze, ale ma wreszcie szansę przejść do historii. Placówka przygotowuje się do budowy łącznika tych oddziałów z głównym gmachem szpitala. Równocześnie rozbudowy doczeka się blok pracowni specjalistycznych.

- Przystępujemy do przygotowania koncepcji i projektu tej inwestycji - zapowiada dyrektor Kuta. W planach na najbliższą przyszłość jest również budowa zupełnie nowego szpitalnego pawilonu, pod kątem przeniesienia tam oddziału kardiologicznego.

"Szczeklik" musi myśleć o rozbudowie, bo wciąż użytkuje budynki dawnego szpitala żydowskiego. W ostatnich miesiącach jeden z nich wyburzono. Dwa kolejne powinien spotkać podobny los. Według fachowców nie nadają się ani na prowadzenie w nich działalności leczniczej, ani nawet na biura. Tymczasem w pierwszym z nich wciąż urzęduje dziecięcy oddział zakaźny, w drugim pracuje część diagnostyki.

Mimo wszystko w ostatnich latach szpital dokonał skoku jakościowego jeśli chodzi o warunki, czy wyposażenie. Kosztem prawie 2,5 mln zł udało się wykonać termomodernizację, regularnie remontowane są oddziały - m.in. ginekologia, czy dermatologia. Od jesieni placówka szczyci się najnowocześniejszym w regionie oddziałem intensywnej terapii. W trakcie jest przebudowa sterylizatorni, modernizacja czeka chirurgię oraz część zajmowana przez radiologię.
W jubileuszowym roku szpital poprawi również wyposażenie. Nowym nabytkiem będzie nowoczesny koronarograf, który zastępi wysłużone już urządzenie. Potem wymieniony zostanie tomograf.

Szpital od 175 lat
Początki najstarszego szpitala w Tarnowie sięgają 1835 roku.
W drugiej połowie XIX wieku był nawet jednym z największych w Galicji. Sąsiadował ze szpitalem żydowskim. Po wojennych zniszczeniach przeniesiony został właśnie do tego ostatniego. Nadal wykorzystuje budynki z tego okresu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto