18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: na Mikołaja przyszli podzielić się szpikiem [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
O kolejnych 261 osób powiększyła się tarnowska lista potencjalnych dawców szpiku kostnego. Sporo z tych, którzy przyszli się we wtorek zarejestrować, przekonywało, że to ich prezent na Mikołaja dla chorych na raka.

Czytaj także: Tarnów: wstęga przecięta, droga oddana, osuwisko zostało

Monika Stepek i Szymon Filarski z I LO chcieli zostać dawcami już w pierwszej klasie, jednak musieli poczekać dwa lata, aż będą pełnoletni.

- Przecież to nic nie kosztuje i nie boli - mówią zgodnie. - Jedyne o czym trzeba pamiętać, to dwa dni wolnego, które muszę zarezerwować sobie na badania i ewentualny wyjazd do szpitala, gdyby okazało się, że ktoś może potrzebować mojego szpiku - dodaje Szymon.

Uczniowie, głównie tarnowskich liceów, stanowili większość spośród tych, którzy najpierw wypełnili ankietę o stanie swojego zdrowia, a potem oddali 10 mililitrów krwi.

- Serce się raduje, kiedy widzę takie tłumy - mówił Leszek Kauc, mikrobiolog, założyciel Fundacji Przeciw Leukemii, która prowadzi bank dawców szpiku.
Zarejestrowanych jest w niej ok. 13 tys. osób, z czego blisko 3 tys. to tarnowianie i mieszkańcy regionu.

Większość z nich dołączyła do listy potencjalnych dawców podczas organizowanych od 9 lat akcji stowarzyszenia Kropla.

- Na razie dwie osoby z tej grupy zostały poproszone o oddanie szpiku. To młodzi ludzie, którzy bez wahania odpowiedzieli na tę prośbę - wyjaśnia Katarzyna Duraj ze stowarzyszenia.

Pierwszym tarnowskim daw-cą czynnym był Jacek Janis, obecnie student AGH. Biorcą było kilkuletnie dziecko. Reszta okryta jest tajemnicą. Telefon z informacją, że może być dawcą, odebrał dwa lata po zarejestrowaniu się.

Dla chorych na nowotwory krwi przeszczep szpiku jest ostatnią nadzieją na przeżycie. Szansa znalezienia dawcy wynosi 1 do 25 tysięcy. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej ludzi rejestrowało się.

- Cieszę się, że przychodzą młodzi ludzie, bo to oznacza, że będą dłużej widnieć w banku dawców - wyjaśnia Kauc, który jest pod wrażeniem tarnowskich akcji. Nabrały one rozmachu, gdy pomocy potrzebowała siatkarka Agata Mróz-Olszewska.

Kolejna szansa na zarejestrowanie się będzie 21 marca 2012.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto