Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bochni ukazał się podręcznik do języka angielskiego z Bochnią w tle na poziomie szkoły średniej, omawia zabytki z Bochni i okolic. WIDEO

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na rynku wydawniczym pojawił się podręcznik do nauki języka angielskiego z historią Bochni w tle. Jego autorem jest Paweł Wieciech, nauczyciel-anglista w Zespole Szkół nr 1 w Bochni, który postanowił dać młodzieży narzędzie do oprowadzania po swoim mieście turystów z zagranicy.

"Ten lessons about Bochnia" - podręcznik do angielskiego poświęcony Bochni

Pomysł do napisania podręcznika "Ten lessons about Bochnia" ("Dziesięć lekcji o Bochni") zrodził się z pytań maturalnych. Prace nad nim trwały kilka lat.

- Jedno z zadań polega na tym, że uczniowie mają opowiedzieć cudzoziemcowi o mieście, w którym mieszkają. I tu zaczyna się problem, bo oni o tym naszym mieście na ogół niewiele wiedzą. Więc zacząłem im znajdować materiały, a materiał, który im prezentowałem na lekcjach, przybrał formę podręcznika - mówi Paweł Wieciech, autor podręcznika "Ten lessons about Bochnia" ("Dziesięć lekcji o Bochni").

Podręcznik ma formę ćwiczeń i obejmuje 10 lekcji. Są one ułożone według zasad klasycznej metodyki nauczania na poziomie szkoły średniej. - Treścią nie są, jak to zwykle bywa, lekcje o Szanghaju, Londynie czy Nowym Jorku, które też są ciekawe, ale jest to miasto Bochnia, jego historia i zabytki.

Podręcznik Pawła Wieciecha obejmuje też tereny okołobocheńskie, jak Nowy Wiśnicz i Zamek Kmitów i Lubomirskich oraz Lipnicę Murowaną i kościółek św. Leonarda, wpisany na listę UNESCO.

Teksty zawarte w podręczniku zostały nagrane przez brytyjskich lektorów, dzięki czemu można ćwiczyć wymowę, a do każdego z rozdziałów dołączono słownik, zawierający m.in. terminologię związaną z konkretnymi zabytkami, jak Kopalnia Soli Bochnia czy Bazylika św. Mikołaja. - Jest tu wiele słów, które w standardowych podręcznikach nie występują, bo aby opisać kościół, kopalnię czy zbiory muzeum, potrzebne jest słownictwo, które na co dzień nie używamy, jak przypora, nawa główna czy sklepienie krzyżowo-żebrowe - mówi autor.

Paweł Wieciech, który sam niegdyś był przewodnikiem po Kopalni Soli Bochnia, liczy, że owoc jego pracy przyda się przy okazji pobytu w Bochni gości z zagranicy. - Mam nadzieję, że każdy, kto przerobi ten materiał, dużo na nim skorzysta, a przede wszystkim maturzyści, bo pomoże im to także w zdaniu egzaminu dojrzałości.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto