MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamroczone nastolatki

(pach)
Programy profilaktyczne niewiele skutkują, młodzież nadal pije.
Programy profilaktyczne niewiele skutkują, młodzież nadal pije.
Ponad setka nastolatków trafiła w ubiegłym roku do tarnowskiej Izby Wytrzeźwień. Najmłodsi nietrzeźwi nie skończyli jeszcze trzynastu lat. Rekordziści mieli we krwi grubo ponad dwa promile alkoholu.

Ponad setka nastolatków trafiła w ubiegłym roku do tarnowskiej Izby Wytrzeźwień. Najmłodsi nietrzeźwi nie skończyli jeszcze trzynastu lat. Rekordziści mieli we krwi grubo ponad dwa promile alkoholu.

Pijaństwo wśród nieletnich z roku na rok nasila się.

Zdaniem policji w Tarnowie jest to zdecydowanie poważniejszy problem aniżeli narkomania w szkołach. Ponad setka nastolatków, którzy trafili do Izby Wytrzeźwień, to tylko niewielki odsetek tego niepokojącego zjawiska. W rzeczywistości w ub. roku zatrzymano w mieście co najmniej drugie tyle pijanych chłopców i dziewcząt.

Do Izb Wytrzeźwień trafiają bowiem osoby tylko w wyjątkowych okolicznościach. Jeżeli są tak zamroczone alkoholem, że nie są w stanie podać swoich danych, są mieszkańcami innych miejscowości bądź zachowują się agresywnie i wyzywają policjantów. W pozostałych przypadkach funkcjonariusze starają się skontaktować z rodzicami nieletnich bądź sami odwożą pijaną młodzież do domów.

- Coraz częściej pasażerkami radiowozów są niestety dziewczęta. Nie odwozimy ich jednak do Izby Wytrzeźwień, tam trafiają wyłącznie mężczyźni. Niekiedy są tak pijane, że trudno ustalić ich adres zamieszkania - wyjaśnia młodszy aspirant Jerzy Kuczkowski z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. - Nieraz już zdarzało się, że nastolatek wypił zdecydowanie za dużo. Jedynym ratunkiem było zabranie nieprzytomnego na oddział toksykologii tarnowskiego szpitala.

Jeżeli młodzi zostali przyłapani po pijanemu kolejny już raz, o procederze powiadamiani są dyrektorzy szkół bądź pedagodzy szkolni. Odpowiednie wnioski kierowane są także do sądu rodzinnego.

- Picie na szkolnych dyskotekach czy zabawach należy niestety do dobrego tonu. Niewiele skutkują tutaj programy profilaktyczne realizowane w szkołach oraz wytyczne ustawy o wychowaniu w trzeźwości - wyjaśnia Jerzy Kuczkowski. - Mimo zakazu, alkohol serwuje się nieletnim w lokalach gastronomicznych oraz w sklepach monopolowych. W ubiegłym roku skierowaliśmy do urzędu miasta kilka wniosków o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu.

Najwięcej pijanych nastolatków chodzi po tarnowskich ulicach w pierwszy dzień wiosny (przy okazji wagarów), przy okazji rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, w Sylwestra. Nieraz, to dorośli szukają towarzystwa przy kieliszku wśród nieletnich.

Rekordzista - kilkunastoletni chłopak, którego zatrzymała w ubiegłym roku tarnowska policja miał blisko 2,9 promila alkoholu we krwi. Niewiele mniej, bo 2,5 promila miała natomiast młoda dziewczyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co zrobić w trakcie wypadku drogowego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamroczone nastolatki - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto