MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego już kwitnie. Jak wygląda i gdzie w Małopolsce rośnie ta niebezpieczna roślina

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi to jedne z najbardziej niebezpiecznych roślin w naszym regionie. W czasie kwitnienia dotknięcie ich, zbliżenie się do niej, czy nawet wdychanie wydzielanych przez roślinę olejków może skutkować poważnymi poparzeniami. Sprawdź jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego i gdzie najczęściej można go spotkać w Małopolsce?

Lato to czas kwitnienia wielu roślin. To właśnie wtedy swój czas kwitnienia ma także niebezpieczna roślina, jaką jest barszcz Sosnowskiego. Dorastająca nawet do 5 metrów roślina poprzez wydzielanie w czasie kwitnienia toksycznych oparów może spowodować poparzenia. Związki zawarte w barszczu Sosnowskiego stają się żrące pod wpływem światła słonecznego przez, co mogą powodować poparzenia chemiczne skóry II i III stopnia.

Lasy Państwowe wydały komunikat o pierwszych kwitnących egzemplarzach, apelując tym samym o zachowanie szczególnej ostrożności.

Kontakt z tą rośliną może być niebezpieczny! Nie tylko dotykanie jest szkodliwe, ale także wdychanie wydzielanych przez roślinę olejków - czytamy w opublikowanym poście.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Lasy Państwowe zaznaczają, że w Polsce mamy ok. 70 gatunków roślin, które są bardzo podobne do barszczu Sosnowskiego i które wcale nie są szkodliwe, a nawet podlegają prawnej ochronie.

Barszcz Sosnowskiego osiąga wysokość ok. 2-3 m, a czasem do 4-5 m. Jego liście (odziomkowe i dolne łodygowe trójlistkowe) są bardzo duże. Blaszki liściowe mają ok. 1,2-1,6 m długości. U barszczu Sosnowskiego – są one słabiej podzielone o bardziej tępych odcinkach niż u barszczu olbrzymiego. Listek szczytowy szerszy jest i bardziej zaokrąglony natomiast u barszczu olbrzymiego – wysmukły, zaostrzony. Osobniki młode wykształcają tylko rozety liściowe. Kwiaty są białe lub czasem różowawe, zebrane w duże, wielkopromieniowe, lekko wypukłe baldachy (największy – na osi pędu głównego o średnicy 30-80 cm i kilkadziesiąt mniejszych), złożone na ogół z kilkudziesięciu baldaszków, natomiast łodyga okrągła, bruzdowana, słabo owłosiona, na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne fioletowawe plamki; u podstawy zazwyczaj osiąga średnicę ok. 5-12 cm, pusta w środku. Łodyga (pęd kwiatowy) jest wykształcona zazwyczaj w 2-3 roku wegetacji.

Mapa zagrożeń - gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wyróżnił gminy z występowaniem Barszczu Sosnowskiego.

  • Powiat olkuski: Wolbrom, Trzyciąż, Olkusz
  • Powiat miechowski: Gołcza
  • Powiat krakowski: Wieś Zielonki, Kocmyrzów Luborzyca
  • Powiat wielicki: Kłaj, Gdów
  • Powiat oświęcimski: Kęty
  • Powiat wadowicki: Wieprz, Wadowice
  • Powiat myślenicki: Myślenice, Wiśniowa
  • Powiat suski: Sucha Zeskidzka, Zawoja
  • Powiat limanowski: Mszana Dolna
  • Powiat brzeski: Czchów
  • Powiat doąbowski: Dąbrowa Tarnowska
  • Powiat tarnowski: Tarnów, Pleśna
  • Powiat nowosądecki: Łososina Dolna, Chełmiec, Kamionka, Podegrodzie, Łącko, Rytro, Krynica
  • Powiat gorlicki: Uście Gorlickie
  • Powiat nowotarski: Szaflary, Czorsztyn, Łapsze Niżne
  • Powiat tatrzański: Biały Dunajec, Poronin

Co zrobić kiedy zobaczysz barszcz Sosnowskiego?

Lasy Państwowe apelują o zgłaszanie przypadków występowania barszczu Sosnowskiego na stronie mapa.barszcz.edu.pl u leśników, lub zgłaszanie przypadków do straży miejskiej.

Objawy poparzeniem przez barszcz Sosnowskiego

Zaczerwienienie skóry, powstanie pęcherzy, które wypełnione są surowiczym płynem, które mogą utrzymywać się przez 3 dni.
Ciemnienie poparzonej skóry

Ostatecznie skóra dotknięta poparzeniami może być nadwrażliwa na działanie promieni UV, co może utrzymywać się nawet przez kilka lat. Poparzenie barszczem Sosnowskiego może skutkować też powstaniem widocznych blizn.

Pierwsza śmiertelna ofiara ptasiej grypy H5N2

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Barszcz Sosnowskiego już kwitnie. Jak wygląda i gdzie w Małopolsce rośnie ta niebezpieczna roślina - Gazeta Krakowska

Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto