Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś obchodzimy 77. Rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej. We Wschowie mieszkali naoczni świadkowie tamtych wydarzeń

Agnieszka Gertych
Agnieszka Gertych
28 lutego 1944 roku – dokładnie 77 lat temu miał miejsce okrutny, bestialski mord na polskiej ludności w Hucie Pieniackiej na ziemi Lwowskiej. Według śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej pacyfikacji dokonali ochotnicy ukraińscy z 4. Pułku Policyjnego SS, któremu pomagały okoliczne oddziału Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz oddział paramilitarny składający się z ukraińskich nacjonalistów, którym dowodził Włodzimierz Czerniawski. W wyniku pacyfikacji życie straciło od 600 do 1500 osób narodowości polskiej.

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej
Dnia 28 lutego 1944 w miejscowości Huta Pieniacka miała miejsce akcja pacyfikacyjna polskiej ludności cywilnej, w wyniku której śmierć poniosło około 850 osób. Pacyfikacji dokonali, według śledztwa IPN, ukraińscy policjanci z jednego batalionów 4 Pułku Policji SS pod niemieckim dowództwem, wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Nad ranem 28 lutego 1944 r. wieś została ostrzelana z broni maszynowej i moździerzy. Następnie wkroczyły do niej dowodzone przez niemieckiego oficera formacje policyjno-wojskowe, w których składzie znajdowali się Ukraińcy. Polska samoobrona wiedząc o planowanej akcji postanowiła nie podejmować działań. Zdecydowano, że uzbrojeni mężczyźni zbiegną do lasu, pozostawiając we wsi głównie kobiety, dzieci i mężczyzn w podeszłym wieku. Liczono, że po dokonanej rewizji mieszkańcy nie będą poddani większym represjom.
Po wkroczeniu napastników część mieszkańców została rozstrzelana na cmentarzu, a pozostałych zabrano do kościoła skąd po kilkanaście osób wyprowadzano do stodół, zamykano i podpalano. Ci, którzy próbowali uciekać byli mordowani w bestialski sposób. Cały dobytek mieszkańców wsi został zagrabiony, a w tym m.in. wozy, bydło czy zboże. Huta Pieniacka liczyła wówczas 172 gospodarstwa i około 1000 mieszkańców, we wsi znajdowało się również spora liczba uciekinierów (m.in. z Wołynia), którzy opuszczali miejsca zamieszkania obawiając się fali morderstw dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich i wspomagających ich miejscowych ukraińskich chłopów. Podczas tej tragicznej zbrodni zginęło około 1200-1500 osób, a ocalało około 160 mieszkańców.

Stowarzyszenie Huta Pieniacka

We Wschowie mieszkali naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, którym udało się przeżyć. Dziś pamiętamy o tamtych wydarzeniach dzięki Stowarzyszeniu Huta Pieniacka, która zrzesza Ocalonych z Huty Pieniackiej, członków ich rodzin i sympatyków. Stowarzyszenie oficjalnie zostało zarejestrowane w Rejestrze Stowarzyszeń w 2008 r., jednak już wcześniej podejmowane były wysiłki na rzecz godnego upamiętnienia ofiar zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej. We Wschowie na ul. Zielony Rynek znajduje się pomnik poświęcony Kresowianom, pod którym zwykle odbywają się różne uroczystości upamiętniające Polaków żyjących na Wschodzie.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto