Wybierz region

Wybierz miasto

  Bezpośrednia transmisja z MET - "TRUBADUR" Verdiego

  Kino Sokół
  Dąbrowa Tarnowska, ul. Tadeusza Kościuszki/11, +48 14 655 92 14

  18:45 - 22:15 Sobota, 3 października

  • 40zł

  W ramach cyklu transmisji operowych i baletowych w sezonie 2015/16 w kinie „Sokoł” zostanie pokazany „TRUBADUR” Giuseppe Verdiego. Wielka opera, wielkie głosy i wielkie namiętności. „Trubadur” to sztandarowe dzieło ze środkowego okresu tworczości Verdiego, z klasycznym trojkątem bohaterow: zakochanymi Leonorą i Manrikiem oraz zazdrosnym czarnym charakterem – hrabią di Luną. W tle dramatyczne losy rodzinne z wykradzeniem i zamianą dzieci oraz cygański tabor.
  Początkowo centralną postacią opery miała być Azucena – stara Cyganka, jedyna postać znająca przeszłość i obserwująca dramatyczny rozwoj wydarzeń. Ostatecznie Verdi na pierwszy plan wysunął Manrica i Leonorę. Z wymagającą partią Leonory zmierzy się Anna Netrebko, dodając nową rolę do swojego obszernego już repertuaru. Jej ukochanym trubadurem będzie Yonghoon Lee, wschodząca gwiazda nowojorskiej sceny.
  Przedstawienie trwa około 3 godzin i 10 minut, składają się nań 4 akty (1 przerwa)
  Informacje o tworcach spektaklu: dyrygent - Marco Armiliato, reżyseria - Sir David McVicar, scenografia - Charles Edwards, kostiumy - Brigitte Reiffenstuel, światło -Jennifer Tipton, choreografia -Leah Hausman. W rolach głownych: Anna Netrebko, Dolora Zajick, Yonghoon Lee, Dmitri Hvorostovsky, Stefan Kocan Libretto: Salvatore Cammarano na podstawie dramatu Antonia Garcii Gutierreza (przypomnijmy – w polskiej wersji językowej pokazywane pod ekranem w czasie rzeczywistym).
  Pracę nad librettem rozpoczął Cammarano, wzorując się na dramacie „Trubadur” Gutiereza, dokończył Bardare po śmierci poprzednika. Efektem końcowym tego wspolnego dzieła stała się bardzo zagmatwana, pełna nieprawdopodobnych wydarzeń historia, często krytykowana, wręcz wyśmiewana przez odbiorcow (np.: Cyganka przez roztargnienie wrzuca własne dziecko na stos, będąc przekonaną, że to porwany chłopiec). Jednak pomimo słabej treści opera ta była przez wiele lat po premierze w 1853 r. jedną z najpopularniejszych na świecie, a zawdzięczała to bogactwu melodii. Na uwagę zasługuje pieśń Azuceny przy płonącym stosie (Stride la vampa!), sławne Miserere, efektowna stretta trubadura (Di quella pira), a także większy niż we wcześniejszych operach udział choru.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ