Wybierz region

Wybierz miasto

  Retransmisja baletowa - "GISELLE" z Teatru Bolszoj

  Kino Sokół
  Dąbrowa Tarnowska, ul. Tadeusza Kościuszki/11, +48 14 655 92 14

  16:35 - 19:15 Niedziela, 8 listopada

  • 35zł

  „Giselle” to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie, tytuł uwielbiany przez baletomanow i melomanow całego świata. Wiejska dziewczyna Giselle zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Giselle umiera z rozpaczy i dołącza do willid – duchow dziewcząt, ktore zmarły przed ślubem. Nocą, w scenerii leśnego cmentarza, Giselle powstaje z grobu i jeszcze raz spotyka Alberta, ktorego na miejsce jej spoczynku przywiodły wyrzuty sumienia.
  Ten XIX-wieczny tytuł jest kwintesencją baletu romantycznego, pełnego niesamowitości, grozy i korowodow tańczących zjaw, przyobleczonych w tiulowe suknie. To także jeden z nielicznych baletow, ktory praktycznie nieprzerwanie istnieje na scenach baletowych świata od swojej premiery ponad 170 lat temu. W Teatrze Bolszoj zobaczymy redakcję Jurija Grigorowicza, ktory stworzył ją w oparciu o choreografie Jeana Coralliego, Jules’a Perrota i Mariusa Petipy. Od kilkunastu lat „Giselle” jest nieobecna na polskich scenach, nadarza się zatem niepowtarzalna okazja do obcowania z tym arcydziełem sztuki tańca.
  Giselle to wyjątkowa partia w karierze Swietłany Zacharowej. Pierwszy raz wykonała ją na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu, gdy została przyjęta do tamtejszego zespołu. Miała... niespełna 17 lat. Potem trzykrotnie wykonała tę rolę podczas gościnnego maratonu występow Maryjskiego na scenie Bolszoj. Była też zapraszana do gościnnych występow w „Giselle” na moskiewskiej scenie. Wreszcie to właśnie Giselle zatańczyła, gdy przeniosła się do zespołu baletowego Teatru Bolszoj. Publiczność elektryzuje także zapowiedź, że jako książę Albert partnerować jej będzie Siergiej Połunin, zwany niegrzecznym chłopcem baletu. Obecnie nie związany na stale z żadną sceną artysta zasłyną m.in. brawurowym tańcem do utworu „Take me to Church”, ktory obejrzało w Internecie już ponad 12 milionow widzow.
  Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut. Bilety w cenie 35 zł, ulgowe – 30 zł można zakupić w sekretariacie DDK lub kasie kina, można też dokonać rezerwacji i zakupu on-line (www.kinosokol.pl )
  INFGORMACJE O TANCERZACH:

  Swietłana Zacharowa
  Urodziła się w Łucku na Ukrainie. W wieku 6 lat rozpoczęła zajęcia w miejscowym studiu tanecznym, w ktorym uczyła się tańca ludowego. W wieku 10 lat zapisała się do Szkoły Baletowej w Kijowie. Nastepnie dostała się do Szkoły Baletowej im. Waganowej w St. Petersburgu. Szkołę ukończyła wykonując „Pas de deux” Czajkowskiego. Związała się z baletem Teatru Maryjskiego, gdzie w wieku 17 lat została solistką. Po niezliczonych brawurowych występach na scenie w Petersburgu i na całym świecie artystka przeniosła się do zespołu Teatru Bolszoj, gdzie w 2003 roku została primabaleriną. Jest wybitną interpretatorką baletowej klasyki, podziwialiśmy ją m.in. w transmisjach „Śpiącej krolewny”, „Jeziora łabędziego”, „Bajadery” i „Corki faraona”.

  Siergiej Połunin
  Urodził się w Chersoniu na Ukrainie. Już we wczesnym dzieciństwie zaczął naukę tańca. W wieku 13 lat rozpoczął edukację w londyńskiej Royal Ballet School. W 2010 stał się najmłodszym w historii pierwszym tancerzem (tytuł: principal) w The Royal Balet. W 2012 podjął decyzję o odejściu tłumacząc się zmęczeniem i wypaleniem. Zasłynął m.in. swoim nagłym zniknięciem tuż przed premierą, w ktorej miał tańczyć głowną rolę. Odnalazł się po kilku dniach w Moskwie. Obecnie wspołpracuje z Moskiewskim Akademickim Teatrem Muzycznym imienia Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki. Miliony internautow poznały go dzięki filmowi, w ktorym tańczy solo do utworu „Take me to Church”.

  „GISELLE”
  Autorzy - Adolphe Adam / Jurij Grigorowicz
  Balet romantyczny w dwoch aktach (1841 )
  Premiera niniejszej inscenizacji w Bolszoj: 2 maja 1987
  PO RAZ PIERWSZY W HD
  Realizatorzy:
  Paweł Kliniczew - dyrygent
  Jurij Grigorowicz wg Jeana Coralliego, Jules’a Perrota, Mariusa Petipy - choreografia
  Simon Wirsaładze - scenografia i kostiumy
  Obsada:
  Swietłana Zacharowa jako Giselle
  Siergiej Połunin jako Książę Albert
  Denis Sawin jako Hans, myśliwy
  Anna Antropowa jako Berta, matka Giselle
  Wiera Borisenkowa jako Batylda, narzeczona księcia
  Jekaterina Szypulina jako Mirta, krolowa willid
  Angelina Karpowa, Ana Turazaszwili Dwie Willidy
  Daria Chochłowa i Igor Cwirko Pas de deux w I akcie
  oraz soliści, koryfeje i zespoł baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj

  STRESZCZENIE BALETU
  AKT I
  W niewielkiej wiosce żyje młodziutka dziewczyna Giselle. Jest zakochana i wierzy, że jest kochana przez młodzieńca Alberta. Młodzi spotykają się, Albert przysięga dziewczynie miłość i małżeństwo. Zakochany w Giselle leśniczy Hilarion stara się przestrzec ją, że nieznajomy Albert nie jest tym za kogo się podaje. Leśniczy wchodzi do domu Alberta i znajduje tam szpadę z herbem. Domyśla się, że to książę z pobliskiego zamku. W wiosce akurat zatrzymuje się wspaniały orszak arystokratow polujących w lesie. Albert usiłuje się ukryć, bo wśrod zebranych jest jego oficjalna narzeczona Batylda. Gdy Hilarion wyjawia prawdę Giselle wstrząśnięta traci zmysły i umiera. Albert rozpacza nad ciałem ukochanej.
  AKT II
  Nocą na leśnym cmentarzyku pojawiają się wilidy – duchy narzeczonych zmarłych przed ślubem. Na końcu zjawa się ich władczyni – groźna Mirta. Z grobu powstaje także Giselle. Wilidy tańczą, a gdy w ich korowod wpadnie jakiś śmiertelnik, potrafią zamęczyć go tańcem na śmierć. Taki los spotyka Hilariona, ktory przychodzi na grob Giselle. Leśniczy pada wycieńczony na ziemię. Także książę Albert przychodzi na cmentarz. Spotyka ducha Giselle i zakochani przez chwilę są znow razem, ale duch wymyka się a wilidy wyciągają ramiona po Alberta. Giselle staje w obronie młodzieńca. O wschodzie słońca znikają duchy, Albert po raz ostatni żegna się z ukochaną.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ