Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Do przodu żyj! Żyj kolorowo"

  Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej
  Dąbrowa Tarnowska, ul. Polna/13, +48 14 655 93 03

  Od 30.01.2015 do 13.02.2015

  • Wstęp wolny

  Wystawa prezentująca prace wykonane haftem krzyżowkowym autorstwa Bronisławy Wrobel i Czesława Tarki.

  Bronisława Wrobel - mieszkanka Dąbrowy Tarnowskiej, z wykształcenia i wykonywanego zawodu nauczycielka, od dziesięciu lat jest emerytką. Od dziecka lubiła malować, wyszywać i szydełkować. Pracując zawodowo wykorzystywała swoje zamiłowanie do celow zawodowych i przygotowywała pomoce naukowe do lekcji, haftowała i szyła m.in. stroje goralskie dla dzieci z ochronki, stroje krakowskie dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Po odejściu na emeryturę zaczęła wyszywać obrazy haftem krzyżykowym wykorzystując częściowo wzory z miesięcznika Hafty Polskie, uzupełniając je swoimi pomysłami i upodobnieniami. Wyhaftowała do tej pory 30 obrazow w małych i dużych formatach. Jako gospodyni domowa, babcia i żona rolnika nie posiada wiele czasu na działalność artystyczno-plastyczną. Jednak po pracowitym dniu chętnie wieczorem bierze igłę, nici i płotno by, chociaż jedną lub dwie nitki wyhaftować i tak powoli powstają obrazy. Wyhaftowanych obrazow nie sprzedaje, „gdyż są one jak dzieci, ktore się ma, ktore można przekazać, ale nigdy nie sprzedawać”. Wszelką działalność artystyczną jak haftowanie, malowanie, szydełkowanie czy papieroplastykę uważa za niezbędną w życiu, do prawdziwego funkcjonowania i mimo trudności wynikających często z braku czasu nie rozstaje się z nimi. Uważa, że jeżeli człowiek odkryje w sobie choćby iskierkę jakiegoś talentu, należy iść w tym kierunku, realizować siebie, bo to uszczęśliwia. Działalność artystyczna, plastyczna jak twierdzi „daje wyciszenie, odpoczynek zrelaksowanie i radość. Warto i trzeba w życiu robić to co się lubi, co daje satysfakcje i poczucie wartości”. Chętnie dzieli się umiejętnościami, wiadomościami i wzorami w swoim środowisku „zarażając” innych swoimi pasjami. Jednym z uczniow jest właśnie drugi artysta, ktorego prace zostały zaprezentowane na wystawie.

  Czesław Tarka - mieszkaniec Dąbrowy Tarnowskiej pochodzi ze wsi Kłyż, gdzie urodził się w 1946 roku. Po ukończeniu szkoły podstawowej, potem zawodowej pracował w Tarnowie. W wieku 19 lat wyjechał na Śląsk, gdzie odrabiał wojsko w kopalni, a potem pozostał w niej na dłużej. W 1992 roku uległ wypadkowi, przestał pracować i przeszedł na rentę powypadkową. Od 2002 r. mieszka w Dąbrowie Tarnowskiej. Miłością do haftu krzyżykowego zaraziła go właśnie Pani Bronisława Wrobel. Stał się jego pasją, ktora w niedługim czasie pozwoliła mu wykonać 30 obrazow. W wolnych chwilach wykonuje rownież piękne przedmioty z materiałow naturalnych i sztucznych, między innymi ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne. Ciągle poznaje nowe techniki i pozyskuje nowe umiejętności. W przyszłości planuje wykonać kolejne prace, ktore jak sam mowi zachwycą niejednego odbiorcę.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ