Koszykówka:Unia zrewanżowała się na Mickiewiczu

Roman Kieroński
Koszykarze Unii Tarnów z nawiązką zrewanżowali się koszykarzom Mickiewicza za porażkę poniesioną w pierwszej rundzie. W Katowicach przegrali po zaciętym meczu różnicą czterech punktów. We własnej hali pokonali katowiczan 102:74.

Mimo tak wysokiego zwycięstwa niezadowolony po zakończeniu spotkania był trener tarnowian Ryszard Żmuda. Jego podopieczni, po świetnej grze w pierwszych trzech kwartach fatalnie zagrali w ostatniej ćwiartce

Coach Unii już w drugiej kwarcie mógł dać szansę zawodnikom do tej pory mniej występującym na parkiecie, a mimo to przewaga jego drużyny rosła. Dobrą zmianę dał młody Filip Put, kilkoma świetnymi asystami popisał się Łukasz Grys. Po dwóch kwartach Unia prowadziła już 65:29, po trzeciej - w której miała szansę na przekroczenie już w tej części " setki" - 89:50. W ostatnich dziesięciu minutach koszykarze " Jaskółek" stanęli w miejscu. Przestali bronić, fatalnie pudłowali, popełniali proste błędy. Goście złapali wiatr w plecy. W ciągu kilku minut zdobyli pod rząd 17 punktów, stracili zaledwie dwa. Na szczęście tarnowian poderwał do walki grający znów bardzo dobry mecz Tomasz Zych. Gospodarze dorzucili kolejne punkty, a na 50 sekund przed końcem Rafał Sobiło rzutem " za trzy" przekroczył prestiżową dla koszykarzy granicę 100 punktów.

Zakończonego w sumie wysoką wygraną spotkania nie chciał tym razem komentować trener Żmuda. Grający dobry mecz Filip Put, pytany, co po meczu jemu i jego kolegom z drużyny powiedział trener, dyplomatycznie stwierdził, że nie były to miłe słowa. Trudno się jednak temu dziwić. Ryszard Żmuda nigdy nie był minimalistą. Zawsze od swoich zawodników wymaga ambitnej i poprawnej gry do końca. Fatalna kwarta w tym spotkaniu nie wpłynęła w sposób istotny na końcowy rezultat, ale w pojedynku z bardziej wymagającym rywalem taka postawa zespołu może mieć fatalne skutki. W tabeli na czele nadal Rosa-Sport Radom - 39 pkt; przed Unią- 37 pkt; AZS-em Częstochowa - 33 pkt, i AZS-em Radom - 31 pkt.
W sobotę o godz. 18.30 we własnej hali tarnowianie zagrają ze Staco Niepołomice.

Unia Tarnów - Mickiewicz Katowice 102:74 (33:12, 32:17, 24:21, 13:24)
Unia: Sobiło 21 (5 x 3), Kamecki 19, Bryzek 9 (6. zb.), Majchrzak 6 (2 x 3), Badeński 2 - D. Szewczyk 17 (2 x 3, 6. zb.), Zych 15 (5 zb., 4. as), Put 6 (8 zb.), Grys 3 (5 as.), M. Szewczyk 2, Wilusz 2, Markowski.
Mickiewicz: Jaworski 16, Jagiełła 10, Wawrzyniak 7, Kałuski 6, Sapiński - Kozieł 16, Breguła 7, Madaj 5, Barycz 4, Jankowski 3.