Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łemkowskie Jeruzalem tym razem inspirowane było literackim dorobkiem Zygmunta Haupta i Bohdana Ihora Antonycza

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Wielki artystyczny projekt realizowany przez Zjednoczenie Łemków już od bardzo wielu lat nosi nazwę Łemkowskie Jeruzalem. Inicjatywa znana gorliczanom, chociażby ze słyszenia, ponieważ to właśnie w tutaj, w Gorlicach wszystko się zaczęło. Mityczna nazwa projektu wskazuje na miejsce i permanentne powroty Łemków na utraconą Łemkowszczyznę. Z drugiej mamy do czynienia ze sztuką, dlatego Jeruzalem jest też powrotem do źródeł powstawania i tworzenia kultury. W tym roku odbyła się już dwudziesta trzecia odsłona Łemkowskiego Jeruzalem

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W gorlickim Centrum Kultury im. Bohdana Ihora Antonycza odbył się finisaż, czyli uroczyste zakończenie wystawy XXIII edycji Łemkowskiego Jeruzalem zatytułowanej Antonycz & Haup Płynna Granica, która powstała we współpracy z Festiwalem im. Zygmunta Haupta. Koncepcję tegorocznej wystawy przygotowali jej kuratorzy: prof. Joanna Zemanek, prof. Grzegorz Sztwiertnia z krakowskiej ASP, autorką tekstu do katalogu była Ann Basa a Natalia Hładyk to koordynatorka całego przedsięwzięcia.

- Zadaniem dwunastu artystów z Polski i Ukrainy biorących udział w tej edycji Łemkowskiego Jeruzalem było odniesienie się do twórczości Zygmunta Haupta i Bohdana Ihora Antonycza - relacjonuje Natalia Hładyk. - Koordynatorzy projektu, Joanna Zemanek i Grzegorz Szkwiertnia narzucili artystom ramy. Ich zdaniem było stworzenie prac techniką kolażu na podstawie wybranych utworów - dodaje.

Artyści, których prace były również prezentowane w czasie odbywającego się w Gorlicach Festiwalu im. Zygmunta Haupta to Grzegorz Kozera, Joanna Zemanek, Peter Bogatka, Agula Swoboda, Tom Swoboda, Grzegorz Szkwiertnia, Tereza Barabash, Mykhaylo Barabash, Tetyana Skoromna, Mania Strzelecka i Michał Kastory. Uczestnicy finisażu mieli nie tylko możliwości obejrzenia prac, ale też uczestniczyli w oprowadzaniu kuratorskim. Do ich rąk trafił też świeżo wydrukowany katalog.

- Tytuł tegorocznej wystawy, Płynna Granica, wychodzi z twórczości literackiej Zygmunta Haupta i Bohdana Ihora Antonycza - mówi Grzegorz Szkwiertnia, kurator wystawy, ale też twórca prezentujący na niej swoje prace. - Ich osobny pozornie świat został w naszym ujęciu połączony jako nieustająca próba odzyskiwania świata przeszłości, w którym uczestniczyli jako młodzi ludzie i z tego również powodu jest ona w całości poświęcona pracy pamięci - tłumaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto