Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsce spoczynku Aleksandra Furmańskiego na cmentarzu w Woli Rzędzińskiej wpisane do ewidencji grobów prowadzonej przez IPN

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Grób Aleksandra Furmańskiego na Cmentarzu w Woli Rzędzińskiej
Grób Aleksandra Furmańskiego na Cmentarzu w Woli Rzędzińskiej UG Tarnów
Grób Aleksandra Furmańskiego, pseudonim "Grom" znajdujący się na cmentarzu w Woli Rzędzińskiej pod Tarnowem został wpisany do Ewidencji Grobów Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Polski. To gwarantuje mu między innymi pamięć i opiekę ze strony państwa.

Ewidencja wyjątkowych grobów w bazie IPN

Ewidencję prowadzi Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytut Pamięci Narodowej, a obejmuje ona groby znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, w których spoczywają wyjątkowe osoby - weterani walk o wolność i niepodległość Polski.

Z inicjatywą wpisania grobu Aleksandra Furmańskiego wystąpił kilka miesięcy temu do prezesa IPN wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. Ten figuruje już ewidencji pod nr 6957. Instytut może z urzędu podejmować działania dotyczące opieki nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, w szczególności ponosić koszty budowy i utrzymania takich grobów, w tym ich remontów.

- Grób Aleksandra Furmańskiego jest w bardzo dobrym stanie i otoczony opieką, dlatego nie wymaga obecnie dodatkowych prac remontowych. Niemniej jednak, gdyby trzeba było w przyszłości go odnowić, to gmina będzie mogła zwrócić się o to do IPN-u i liczyć na wsparcie tych prac - tłumaczy Adam Ryba z UG Tarnów.

Bohater z Woli Rzędzińskiej

Aleksander Furmański urodził się w Woli Rzędzińskiej. W 1920 roku, w czasie wojny polsko – bolszewickiej, zgłosił się na ochotnika do wojska, a kilka lat później został zawodowym żołnierzem. We wrześniu 1939 r. poszedł na front jako dowódca plutonu łączności w kompanii czołgów rozpoznawczych. Po przejściu szlaku bojowego, razem z jednostką przekroczył granicę rumuńską i został internowany w obozie w Caracal.

Pod koniec 1939 roku Furmański przedostał się do rodzinnej wsi, a w następnym roku został zaprzysiężony w ZWZ i przyjął pseudonim „Grom”. W latach 1940-1944 pełnił funkcję zastępcy dowódcy, a potem dowódcy plutonu AK z Woli Rzędzińskiej. W sierpniu 1944 r., kiedy żołnierze obwodu tarnowskiego AK zostali zmobilizowani w ramach akcji Burza do I batalionu „Barbara” 16 Pułku Piechoty, st. sierż. Furmański został dowódcą plutonu łączności oraz głównym minerem batalionu.

W 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej i rozwiązaniu AK Furmański ponownie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Natomiast po pierwszych aresztowaniach, w połowie 1946 r. przeniósł się na tzw. ziemie odzyskane. W 1949 roku, w obawie przed aresztowaniem, przedostał się przez Czechosłowację do amerykańskiej strefy okupacyjnej. W RFN zgłosił się do polskich kompanii wartowniczych przy armii amerykańskiej.

Do Woli Rzędzińskiej powrócił dopiero w 1956 roku. Jeszcze przez cztery lata był inwigilowany i kontrolowany, a do śmierci w 1975 r. nie doczekał się uznania swoich zasług ze strony państwa polskiego.

W 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług dla niepodległości Polski uhonorował Aleksandra Furmańskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później został awansowany na stopień podporucznika WP.

Kilka lat temu dr Agnieszka Przewłoka z katowickiego oddziału IPN napisała biografię Aleksandra Furmańskiego. Mieszkańcy Woli Rzędzińskiej wspominają go jako dobrego sąsiada, który całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto