Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reaktywacja "Szczucinki" wciąż możliwa? Tak uważa prezes PSL. Na razie Żabno odwiedzili pasażerowie pociągu retro

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Pociąg retro na trasie dawnej "Szczucinki"
Pociąg retro na trasie dawnej "Szczucinki" Krzysztof Jasiński
W niedzielę, po kilkunastoletniej przerwie, za sprawą pociągu retro, do Żabna ponownie przyjechał skład pasażerski. Jednocześnie, z ust prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza padła deklaracja dotycząca reaktywacji zlikwidowanej w 2000 roku linii kolejowej do Szczucina.

FLESZ: Powstanie polskie TGV? W 3 godziny z Gdańska do Krakowa

Prezes ludowców podczas briefingu prasowego przy tarnowskim dworcu PKP przekonywał, że powrót „Szczucinki” ma znaczenie gospodarcze dla rozwoju regionu, może stać się atrakcją turystyczną na Powiślu Dąbrowskim i poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ograniczając w dużej mierze transport tirami.

- Trzeba puścić pociągi wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, bo to jest też ekologiczny transport - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz. Jednocześnie zaapelował o to, aby odtworzyć linie kolejowe, które z różnych względów zostały zamknięte na przełomie XIX i XX wieku - tory porozkradano, a stacje popadły w ruinę i zarosły drzewami.

Jego zdaniem reaktywacja "Szczucinki" powiedzie się pod warunkiem, jeśli pociąg nie będzie kończył biegu w Szczucinie, ale będzie jechał dalej, przez Wisłę do Buska Zdroju.

- Udało się nam przeforsować most w Nowym Korczynie, zaczęliśmy tę budowę, dzisiaj nasi następcy ją kontynuują i bardzo dobrze. Trzeba postawić kolejny krok w połączeniu województwa małopolskiego z województwem świętokrzyskim – linia kolejowa do Buska Zdroju będzie tego najlepszym przykładem - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Pociągi pasażerskie na 50-kilometrowej linii kolejowej z Tarnowa do Szczucina regularnie kursowały przez 94 lata - do 2000 roku. "Szczucinka" przez dziesięciolecia służyła mieszkańcom regionu dowożąc ich do zakładów pracy, szkół, czy uczelni. Trasa była używana również do przewozów towarowych dla zakładów w Tarnowie, Niedomicach, Fiuku oraz w Szczucinie. Połączenia towarowe do Szczucina zawieszono w 2006 roku. Obecnie sporadycznie do transportu towarów wykorzystywany jest jedynie odcinek "Szczucinki" do stacji w Żabnie. To właśnie po nim w niedzielę dwukrotnie przejechał pociąg retro, gorąco witany przez tłumy ludzi. Dalej tory są już niekompletne, a szlak zarastają chaszcze i drzewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Reaktywacja "Szczucinki" wciąż możliwa? Tak uważa prezes PSL. Na razie Żabno odwiedzili pasażerowie pociągu retro - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto