Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region tarnowski. Czwarta fala pandemii koronawirusa w regionie tarnowskim. Coraz więcej pacjentów z COVID-19 w szpitalu na Powiślu

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Najwięcej zakażonych COVID-19 w naszym województwie wymagających hospitalizacji, przebywa obecnie w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej
Najwięcej zakażonych COVID-19 w naszym województwie wymagających hospitalizacji, przebywa obecnie w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej archiwum Łukasz Kaczanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Zakażonych COVID-19 w Tarnowie i regionie przybywa. Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej, przekształcony w placówkę covidową, bardzo szybko zapełnia się pacjentami. Zdecydowana większość osób, które wymagają hospitalizacji to osoby niezaszczepione. Na przyjęcie zakażonych koronawirusem przygotowują się już także dwa tarnowskie szpitale.

FLESZ - Eksplozja pandemii

od 16 lat

Łóżka covidowe w małopolskich szpitalach szybko się zapełniają

W Polsce w środę (3 listopada) padł rekord czwartej fali pandemii koronawirusa. Według danych ministerstwa zdrowia w ciągu doby stwierdzono 10 429 zakażeń COVID-19. W Małopolsce natomiast przybyło 589 nowych zachorowań.

W naszym regionie stwierdzono 122 nowe zakażenia:
powiecie tarnowskim (49)
w Tarnowie (17)
w powiecie brzeskim (29)
w powiecie bocheńskim (20)
w powiecie dąbrowskim (7)

Najwięcej z COVID-19 w naszym województwie wymagających hospitalizacji, przebywa obecnie w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Lecznica decyzją wojewody małopolskiego końcem października została przekształcona w szpital covidowy i dysponuje 188 miejscami dla zarażonych. To najwięcej w całej Małopolsce, ale chorych przybywa w lawinowym tempie. W środę (3 listopada) przed południem było zajętych 140 miejsc.

-To dwukrotnie więcej niż tydzień temu o tej samej porze – mówi Łukasz Węgrzyn, dyrektor Szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej. - Najciężej chorobę przechodzą niezaszczepieni, stanowią oni dziewięćdziesiąt pięć procent spośród wszystkich hospitalizowanych – dodaje.

Obecnie w lecznicy przebywa 74 pacjentów z regionu tarnowskiego. Pozostali to mieszkańcy innych części Małopolski m.in. Limanowej. Nowego Targu, Zakopanego czy Nowego Sącza. Kilkoro jest także z województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Czwarta fala pandemii koronawirusa rozpędza się

Na przyjęcie zakażonych przygotowują się m.in. Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie. Gdy liczba zachorowań będzie nadal gwałtownie wzrastać obydwie lecznice mają uruchomić po 20 miejsc.

- Sytuacja jest coraz trudniejsza, dlatego musimy się przygotować. Wszystko przez to, że ludzie się nie szczepią, a przecież wszystkie autorytety naukowe mówią jednym głosem. Szczepmy się, bo to jedyna możliwość przerwania łańcucha szerzenia się tej choroby – podkreśla Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Dodatkowo szpital Szczeklika będzie przyjmował na oddziale zakaźnym dzieci z COVID-19. Lecznica dla najmłodszych przygotowała 8 miejsc. Z kolei 20 łóżek dla dorosłych szpital ma już zapewnionych na oddziale dawnej kardiologii. Mieści się na parterze w pawilonie przy ul. Słonecznej, wcześniej funkcjonował tu oddział covidowy, a obecnie stoi pusty,

- Jesteśmy w stanie w ciągu kilku godzin uruchomić ten oddział i przyjąć pacjentów covidowych, nie zamykając innych oddziałów - zapewnia Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Region tarnowski. Czwarta fala pandemii koronawirusa w regionie tarnowskim. Coraz więcej pacjentów z COVID-19 w szpitalu na Powiślu - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto