Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzice dzieci martwo urodzonych pożegnali się ze swoimi "aniołkami" na cmentarzu w Mościcach

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Na cmentarzu w Tarnowie Mościach odbył się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

Obecne prawo daje rodzicom możliwość pochowania swojego dziecka, które urodziło sie martwe, bez względu na czas trwania ciąży. Czasem z różnych względów rodzice rezygnuja z tego prawa, przez co ciała dzieci martwo urodzonych pozostają w szpitalu.

Pragnienie powstanie w Tarnowie miejsca poświęconego pamięci dzieci utraconych narodziło się już w 2011 roku w sercach rodziców, których dotknęła bolesna strata nienarodzonego dziecka. W Tarnowie zawiązał się SPES - Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, który pod auspicjami Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji tarnowskiej kurii i Urzędu Miasta Tarnowa, podjął inicjatywę utworzenia godnego miejsca pochówku dzieci pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

W 2016 roku do zbiorowego grobowca, który powstał na mościckim cmentarzu pochowano 66 dzieci, w 2017 - 177, a w 2018 - kolejnych 90. W tym była to urna z prochami 89 dzieci. Do tego złożono również karty z blisko setką imion dzieci utraconych, które przed niedzielną uroczystością dostarczyli do komitetu SPES rodzice. Kiedy je odczytywano na oczach uczestniczących w pogrzebie osób pojawiły się łzy wzruszenia.

- My jako społeczeństwo, Kościoł dojrzewamy do pewnych prawd, że śmierć dziecka, nawet tego nienarodzonego to jest śmierć, która towarzyszy naszemu ludzkiemu życiu od zawsze - mówi ks. Artur Ważny. Jak dodaje żałoba skrywana niszczy nas, niszczy nasze realacje. - Słyszymy, że do świadomości "wydobywane" są dzieci, które zmarły nawet w latach 60-tych, 70-tych. To znak czasu - zauważa.

Później każdy miał czas na osobiste pożegnanie się ze swoim utraconym dzieckiem. Najbliżsi przynieśli nie tylko znicze i kwiaty, ale również misie, figurki aniołków i zabawki, które złożyli przy grobowcu.

Uroczystości na cmentarzu poprzedziła msza św. w kościele w Mościcach oraz piątkowe spotkanie z Martyną Sowińską z testDNA Laboratorium sp. z o.o., na temat „Praw i diagnostyki genetycznej rodziców po poronieniu” oraz z Anną Stachulską, położną z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która mówiła o roli położnej w udzielaniu wsparcia rodzicom po stracie dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rodzice dzieci martwo urodzonych pożegnali się ze swoimi "aniołkami" na cmentarzu w Mościcach - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto