Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: bilety MPK za krew

Andrzej Skórka
Krwi nigdy za wiele. Dzięki darmowym biletom w ub. r. młodzi ludzie oddawali ją chętnie
Krwi nigdy za wiele. Dzięki darmowym biletom w ub. r. młodzi ludzie oddawali ją chętnie Andrzej Skórka
Przez pół roku Tarnów zachęcał mieszkańców do honorowego oddawania krwi. Efekt był zauważalny - najcenniejszego lekarstwa w mieście nie brakowało. Od stycznia promocja w postaci darmowych miesięcznych biletów autobusowych przestała obowiązywać. Magistrat na razie nie wie, czy i w jakiej ewentualnie formie program będzie kontynuowany.

Obowiązujące przez sześć miesięcy w Tarnowie przywileje dla oddających krew były pionierskie w skali kraju. Radnemu Robertowi Wardzale udało się przekonać samorządowców, by premiować każdą, nawet jednorazową, wizytę w stacji krwiodawstwa.

Oddający krew otrzymywali w zamian bezpłatny miesięczny bilet na przejazdy wszystkimi autobusowymi liniami w mieście. Nie zmieniano przy tym obowiązujących od lat w Tarnowie ulg dla zasłużonych krwiodawców.

- Odnotowaliśmy dosyć duże zainteresowanie akcją - przyznaje Krzysztof Kluza, dyrektor ZKM w Tarnowie. - Miesiecznie zgłaszało się do nas niemal trzysta osób.
W ciągu całego półrocza wydano ponad 1,6 tys. bezpłatnych miesięcznych biletów (koszty wyniosły 122 tys. zł). ZKM szacuje, że przynajmniej jedna trzecia uprawnionych do nowej ulgi to młodzi ludzie, którzy oddali krew po raz pierwszy w życiu.

Zarząd Komunikacji Miejskiej nie musiał zabiegać z tej okazji o zwiększenie budżetu. Teraz przedstawi prezydentowi szczegółowe sprawozdanie, o sens kontynuowania akcji zapyta m.in. specjalistów.

Grodzki zarząd PCK stanowiska jeszcze nie przedyskutował. Prezes Stefan Wrona uważa jednak, że formułę akcji należałoby zmodyfikować. Latem, kiedy krew jest najbardziej potrzebna, utrzymać bezpłatne bilety dla wszystkich ją oddających. Poza tym okresem darmowe bilety utrzymać tylko dla osób po raz pierwszy zgłaszających się do stacji krwiodawstwa.

- Chodzi o to, żeby nie zatracić idei honorowego krwiodawstwa, czyli bezinteresownej pomocy drugiej osobie - stwierdza, zastrzegając, że jest to jego osobiste zdanie.

- Jestem zdziwiona, że ktoś neguje sens tej akcji - mówi Lida Barabasz z oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Szpitalu im. Szczeklika. - Zauważyliśmy wzrost zainteresowania krwiodawstwem wśród młodych. A że przy okazji na tym skorzystali? Cóż w tym złego?

- Chcemy, żeby jak najwięcej osób wypowiedziało się na temat takiej ulgi - zapewnia dyrektor ZKM.

Co na to tarnowski magistrat? Prezydent chce utrzymania ulgi, ostateczna decyzja zapadnie do końca tygodnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto