Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Grupa Azoty przedłużyła porozumienie z bankami. Pilnie potrzebny program restrukturyzacji spółki!

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Grupa Azoty zawarła porozumienie z 13 bankami i zapowiada program restrukturyzacji spółki
Grupa Azoty zawarła porozumienie z 13 bankami i zapowiada program restrukturyzacji spółki Andrzej Skórka
O kolejny miesiąc Grupa Azoty przedłużyła porozumienie z kilkunastoma kredytującymi instytucjami finansowymi. Problemy spółki w dużej mierze są pochodną wielomiliardowej inwestycji w fabrykę Polimery Police i gigantycznych strat ponoszonych w ubiegłym roku.

Grupa Azoty od lata ubiegłego roku musi układać się z bankami, bowiem doszło do pogorszenia wskaźnika zadłużenia netto do zysku operacyjnego EBITDA, który określa zdolności firmy do spłaty zadłużenia.

Trudna sytuacja Grupy Azoty

To efekt między innymi strat ponoszonych przez chemicznego giganta. Przypomnijmy – za trzy kwartały 2023 roku Grupa Azoty zanotowała straty rzędu 1,8 mld zł. Z drugiej strony potężnym obciążeniem są kredyty zaciągnięte na wartą kilka miliardów złotych budowę nowej fabryki tworzyw sztucznych w Policach.

Instytucje finansowe zgodziły się w sierpniu ub.r. odstąpić od stosowania wskaźnika długu netto/EBITDA.

Umowy co jakiś czas muszą być jednak aneksowane, bowiem zawierane są na czas określony. Termin obowiązywania poprzedniego porozumienia mijał 27 marca. W międzyczasie - 20 marca - doszło do zmian w zarządzie Chemicznego giganta.

Nowy aneks do porozumienia Grupy Azoty z bankami

W środę (27 marca) spółka poinformowała o zawarciu dzień wcześniej kolejnego aneksu, „kupując” sobie kolejny miesiąc na wybrnięcie z trudnej sytuacji.

Okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 25 kwietnia, aczkolwiek może on też podlegać dalszemu przedłużeniu.

„Priorytetem nowego Zarządu Grupy Azoty S.A. jest przedstawienie instytucjom finansowym długoterminowego planu poprawy sytuacji Grupy w możliwie najszybszym terminie. Działania, które powinny być wypracowane od 1 czerwca 2023 roku, czyli od czasu, gdy Spółka poinformowała o rozpoczęciu rozmów z instytucjami finansowymi, musimy zaplanować i wykonać w ciągu najbliższych kilku tygodni. To duże wyzwanie, ale jesteśmy zdeterminowani, aby odbudować wiarygodność Grupy Azoty i powrócić na drogę stabilnego działania” – mówi w oficjalnym komunikacie wiceprezes Grupy Azoty S.A. Andrzej Skolmowski.

Aneks z datą obowiązywania od 26 marca został zawarty z następującymi instytucjami: Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A., Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim S.A., Santander Bankiem Polska S.A., Caixabank S.A. Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring sp. z o.o., ING Commercial Finance Polska S.A., Pekao Faktoring sp. z o.o., BNP Paribas Bankiem Polska S.A., Santander Factoring sp. z o.o. i Banco Santander S.A., Oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Jak zapewnia wiceprezes Skolmowski: „Zgodnie z harmonogramem dostarczamy dokumenty Instytucjom Finansującym oraz stosujemy się do ustalonych ograniczeń w dokonywaniu rozporządzeń w zakresie planowanych inwestycji, udzielanych poręczeń lub gwarancji oraz zaciągania zobowiązań finansowych.”

W kwietniu Grupa Azoty ma opublikować wyniki finansowe IV kwartału 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarnów. Grupa Azoty przedłużyła porozumienie z bankami. Pilnie potrzebny program restrukturyzacji spółki! - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto