Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie: jak wino, to tylko nasze

Paweł Chwał
Stoisko Mariusza Chryka (stoi w środku)  robiło furorę podczas Święta Polskiego Wina w Zielonej Górze
Stoisko Mariusza Chryka (stoi w środku) robiło furorę podczas Święta Polskiego Wina w Zielonej Górze Fot. Archiwum
Pod Tarnowem produkowane jest najlepsze wino w Polsce. Białe półsłodkie z odmiany Solaris z winnicy "Zawisza" Mariusza Chryka z Brzozowej nie miało sobie w tym roku równych na III Święcie Polskiego Wina w Zielonej Górze, zdobywając Grand Vin Polonais.

Każda winnica mogła wystawić do konkursu najwyżej trzy wina. Zwycięstwo trunku z winnicy Mariusza Chryka nie podlegało dyskusji.

- To wino faktycznie udało mi się w tym roku, co jest zasługą przede wszystkim wyjątkowo sprzyjającej pogody - przyznaje właściciel winnicy, który pasją winiarską zaraził się ponad 20 lat temu na słynącej z win ziemi lubuskiej, skąd pochodzi. Pierwsze szlify dotyczące uprawy winorośli zbierał u miejscowych znawców sztuki, którzy produkcji win uczyli się jeszcze przed wojną. Swoją wiedzę poszerzał w Niemczech, Francji i Szwajcarii. W okolice Zakliczyna (rodzinne strony żony), sprowadził się kilka lat temu i od razu stwierdził, że panują tu wręcz wymarzone warunki do zakładania winnic.

- To zasługa dobrej ziemi oraz mnóstwa dobrze nasłonecznionych zboczy o nachyleniu południowym i południowo-zachodnim - wyjaśnia.

Dodaje, że dużym atutem, który daje nam przewagę, między innymi nad najbardziej znanymi w świecie winnicami we Francji, Hiszpanii czy Szwajcarii, jest panujący u nas klimat. - Zimne wrześniowe noce, kiedy winogrono dojrzewa, skutecznie powstrzymują rozwój pleśni, które na zachodzie i południu Europy wymuszają szybki zbiór. U nas owoce dojrzewają dłużej, co ma ogromne znaczenie dla smaku i barwy wytwarzanego z nich wina - przekonuje.

Jego śladem poszło już szesnastu gospodarzy pod Tarnowem. W przyszłym roku trzech kolejnych przymierza się do założenia winnic.

- Na przeszkodzie stoją jeszcze pewne zapisy prawne, które nie pozwalają legalnie sprzedawać wina wyprodukowanego własnym sumptem, ale wierzę mocno w to, że i je uda się szybko przezwyciężyć, a to ostatecznie przekona innych, w tym momencie niezdecydowanych, do tego, aby zająć się tą wdzięczną dziedziną gospodarki - zapewnia.

Jak mówi, z uwagi na niezwykły, pogórzański mikroklimat i mnóstwo nasłonecznionych stoków okolice Tarnowa doskonale nadają się do uprawy winorośli. - Moja winnica położona jest ponad trzysta metrów nad poziomem morza, ale wiem, że niektórzy obsadzili krzewami działki położone znacznie wyżej - mówi.
Zwycięskiemu, trzynastoprocentowemu winu o roboczej nazwie Pour Deux chce wprawdzie nadać polsko brzmiącą nazwę Duet, ale liczy na to, że znajdzie na nie wielu nabywców także za granicami Polski. - Nasze wina robią na Zachodzie coraz większą furorę - przyznaje i dodaje, że jednym ze sposobów promocji miejscowych trunków ma być utworzenie Pogórzańskiego Szlaku Winnego.

Dla Mariusza Chryka była to już kolejna wizyta na zielonogórskim święcie wina. W tym roku razem z nim swoje produkty prezentowały tam też winnice "Demeter" i "Kuźnia" z Gromnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto