MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Drugiej takiej ekspozycji nie ma w całej Polsce. Muzeum Drogownictwa w Szczucinie organizuje w weekend nocne zwiedzanie z masą atrakcji

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Muzeum Drogownictwa w Szczucinie zgromadzonych jest mnóstwo maszyn i urządzeń do budowy dróg. Część z nich jest nadal sprawna
W Muzeum Drogownictwa w Szczucinie zgromadzonych jest mnóstwo maszyn i urządzeń do budowy dróg. Część z nich jest nadal sprawna Archiwum
Szykuje się nie lada gratka dla miłośników techniki, motoryzacji i starych maszyn. Już po raz siódmy Muzeum Drogownictwa w Szczucinie zaprasza w najbliższy weekend (29 i 30 czerwca) na nocne zwiedzanie unikatowej ekspozycji. Drugiej takiej nie ma w całym kraju.

To wyjątkowa okazja, aby skorzystać z zaproszenia i zobaczyć od środka to szczególne miejsce na mapie regionu. Muzeum mieści się na terenie Zespołu Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przy wjeździe do Szczucinia od strony Tarnowa (ul. 1-go Maja 39 w ciągu drogi krajowej nr 73). Na dwóch hektarach zgromadzono mnóstwo pojazdów i różnego rodzaju maszyn, z których spora część to zabytki i prawdziwe unikaty. Przechodząc wyznaczoną trasę do zwiedzania, można dowiedzieć się, jak na przestrzeni lat, a nawet wieków ewaluowała sztuka budowania dróg.

Nocne zwiedzanie muzeum zacznie się już od godz. 14

W najbliższy weekend (29 i 30 czerwca) muzeum będzie otwarte w godz. od 14 do 22. W ramach VII Nocnego Zwiedzania zaplanowano szereg dodatkowych atrakcji, które nie są dostępne na co dzień. Całe rodziny będą mogły wziąć udział m.in. w grze terenowej i połączyć zwiedzanie ekspozycji z rozwiązywaniem zagadek i wykonywaniem specjalnych zadań. Będzie nocne kino plenerowe, uruchamianie zabytkowych maszyn czy też samodzielne wykonywanie odblasków.
 

„Zachęcamy do odwiedzin wszystkich użytkowników dróg. Zapraszamy rodzinnie lub indywidualnie, wstęp i parking bezpłatny. Przybliżymy historię drogownictwa, techniki drogowej i dzieje zawodu drogowca. Obiekt jest dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Jeśli atrakcji w naszym Muzeum będzie mało, zawsze po sąsiedzku mamy Zalipie i Pacanów, gdzie dopełnić można wakacyjny wyjazd z historią drogownictwa w tle” – zachęcają organizatorzy wydarzenia w Szczucinie.

To wyjątkowe muzeum

W budynku muzeum zgromadzone są między innymi eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, sposób pracy przy budowach w postaci scenek z figurami ludzkimi naturalnych rozmiarów, dokumenty oraz odznaczenia, sztandary, a także drogi i mosty w sztuce.

Na zewnątrz znajduje się skansen maszyn drogowych, wybudowany w formie spiralnej alejki o długości ok. 1,5 km., w którą wkomponowane są oryginalne elementy dróg takie jak krawężniki, przepusty, kraty ściekowe. Wzdłuż niej znajduje się ponad 30 stanowisk prezentujących drogi z różnych okresów i epok – od drogi kreteńskiej do współczesnej, w chronologicznym układzie i wykonane w miarę możliwości z autentycznych materiałów. Dodatkowo można obejrzeć ustawione w wielu miejscach maszyny i urządzenia drogowe pracujące przy budowie i utrzymaniu dróg. Część z nich jest nadal sprawna.

Na co dzień muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu:  + 48 14 643 52 78 lub email: [email protected]

Znani tarnowianie usiedli przy maszynach i uszyli ekologiczne torby

emisja bez ograniczeń wiekowych

Grupy zorganizowane proszone są o rezerwację terminu zwiedzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto