Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny mural w Przemyślu. Przedstawia trzy tańczące kobiety: ukraińską, węgierską i polską [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Trzecie dzieło z serii "Szlakiem murali Twierdzy Przemyśl" powstało na ścianie bloku przy ul. Rzecznej 10 w Przemyślu.
Trzecie dzieło z serii "Szlakiem murali Twierdzy Przemyśl" powstało na ścianie bloku przy ul. Rzecznej 10 w Przemyślu. ZGFTP
Zakończyły się pracy przy trzecim, na razie ostatnim murali z serii „Szlaku murali Twierdzy Przemyśl”. Prezentuje kobiety narodowości ukraińskiej, węgierskiej i polskiej tańczące w tradycyjnym strojach ludowych.

Jarosławski artysta Eliasz Dyrow skończył prace przy trzecim dziele ściennym, które powstało w ramach „Szlaku murali Twierdzy Przemyśl”. Powstało ono na ścianie bloku przy ul. Rzeczna 10 w Przemyślu.

Mural ten budził największe emocje w Przemyślu, zwłaszcza na portalach społecznościowym. Powód? Wiadomo było, że ma nawiązywać do ukraińskiej części społeczności Przemyśla. Prace nad muralem właśnie się zakończyły. Przedstawia on trzy tańczące kobiety, w tradycyjnych strojach polskim, ukraińskim i węgierskim. Za kilka dni odbędzie się jego uroczyste odsłonięcie.

Trzecie dzieło z serii "Szlakiem murali Twierdzy Przemyśl" powstało na ścianie bloku przy ul. Rzecznej 10 w Przemyślu.
Trzecie dzieło z serii "Szlakiem murali Twierdzy Przemyśl" powstało na ścianie bloku przy ul. Rzecznej 10 w Przemyślu. ZGFTP

"Szlak murali Twierdzy Przemyśl" jest jednym z elementów projektu realizowanego w ramach przedsięwzięcia „CONCORDIA. Tożsamość, dziedzictwo, dialog, integracja Przemyśla” realizowanego w ramach projektu „Razem Zmieniamy Przemyśl” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Autorem wszystkich prac jest jarosławski artysta Eliasz Dyrow.

Na początku kwietnia na ścianie kamienicy przy ul. Chrobrego w Przemyślu, na os. Winna Góra, odsłonięto mural przedstawiający węgierskiego generała 23 Dywizji Piechoty Arpáda Tamásy von Fogarasna, który bronił przemyskiej twierdzy w czasie II oblężenia, w latach 1914 - 1915.

- Gen. Arpada Tamasy, który tak naprawdę był zastępcą dowódcy Twierdzy Przemyślu, dowodził wszystkimi wypadami. 23 Dywizja Piechoty Honvedu poniosła największa straty. W ostatnim wypadzie na Mościska praktycznie została rozbita. Ten mural poświęcamy żołnierzom węgierskim, którzy stacjonowali w Twierdzy Przemyśl - mówi Mirosław Majkowski, przew. Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Pierwszy z serii murali odsłonięto pod koniec marca. Powstał na elewacji kamienicy przy ul. Słowackiego 29. Prezentuje mieszkańca tego miasta wyznania mojżeszowego. To przypomnienie, że w czasach Twierdzy Przemyślu, czyli okresie przed i po I wojnie światowej, Żydzi stanowili znaczący odsetek ludności miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kolejny mural w Przemyślu. Przedstawia trzy tańczące kobiety: ukraińską, węgierską i polską [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto