MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Gdańskiej badają wody Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Studenci Naukowego Koła Chemików Politechniki Gdańskiej pod opieką prof. dr hab. inż. Żanety Polkowskiej oraz dr Kamila Nowińskiego z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzili badania wód powierzchniowych położonych na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Badaniom podlegały jezioro Białe, jezioro Jeziorko, Żółnowo, Wdzydze Południowe, Radolne, Pomarczyn, Lipno. W terenowym laboratorium utworzonym w Zielonej Szkole w Schodnie dokonano wstępnych analiz chemicznych.

- Głównym założeniem jest określenie aktualnej jakości wód jezior Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, a także identyfikacja zagrożeń oraz kierunków i tempa przemian środowisk wodnych - mówi Andrzej Penk, kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Kościerzynie. - Przeprowadzone badania pozwolą określić stan obecny oraz dalszą w latach wrażliwość jezior na antropopresję, zależność ich stanu od stanu otoczenia oraz zmian związanych z turystycznym użytkowaniem obszaru Parku. Wyniki badań zostaną przedstawione w raporcie końcowym, który powstanie pod koniec roku.

Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Czyste środowisko, ogromne bogactwo przyrodnicze, różnorodne krajobrazy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz liczne szlaki piesze, rowerowe i kajakowe zachęcają do wypoczynku na naszym obszarze.

- Z każdym rokiem obserwujemy zwiększający się ruch turystyczny. Nic dziwnego „piękno natury Parku w Twoim zasięgu”, ale z zasadami racjonalnego korzystania - mówi Andrzej Penk. - Odwiedza nas dużo gości, bardzo nas to cieszy, ale przypominamy o zakazach i ograniczeniach dotyczących ruchu turystycznego obowiązujących na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

  • Zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowodnego – nie dotyczy łodzi motorowych o napędzie elektrycznym o mocy do 5 KM
  • Nie wchodź na wyspy i nie niszcz przyrody wysp kompleksu Jezior Wdzydzkich
  • Cumowanie łodzi tylko w miejscach wyznaczonych
  • Biwakowanie tylko w miejscach do tego przeznaczonych
  • Nie rozpalaj ognisk poza miejscami wyznaczonymi
  • Nie zaśmiecaj obszaru Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
  • Zachowaj ciszę, znajdujesz się na obszarze lęgowym rzadkich i chronionych ptaków

Podczas pobytu nad jeziorem warto pamiętać o zachowaniu czystości i ochronie tego środowiska. Jednym z kluczowych działań jest usuwanie wszystkich śmieci i opakowań. Należy unikać pozostawiania odpadków, nawet tych biodegradowalnych i korzystać z odpowiednich pojemników na śmieci. Wskazane jest także korzystanie z wyznaczonych miejsc do odpoczynku i rekreacji, aby nie uszkadzać delikatnej roślinności przybrzeżnej.

Ważne jest również unikanie mycia naczyń i ubrań bezpośrednio w jeziorze oraz ograniczenie używania chemikaliów, które mogą zanieczyszczać wodę. Podczas korzystania z łodzi lub innych pojazdów wodnych, należy dbać o prawidłowe przechowywanie paliwa i oleju silnikowego, aby uniknąć wycieków.

Ponadto, załatwianie potrzeb fizjologicznych powinno odbywać się w wyznaczonych miejscach, a roślinność wodna powinna być szanowana i chroniona przed niszczeniem. Dbanie o te aspekty pozwala nam cieszyć się pięknem jeziora, jednocześnie chroniąc je dla przyszłych pokoleń.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto