MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mocno popadało w Tarnowie i regionie. Są pierwsze podtopienia i interwencje strażaków. Wydano ostrzeżenia przed silnym deszczem i burzami

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Strażacy walczyli m.in. ze skutkami podtopień w Ołpinach (gm. Szerzyny), gdzie spływająca z góry woda z mułem zalała prywatną posesję
Strażacy walczyli m.in. ze skutkami podtopień w Ołpinach (gm. Szerzyny), gdzie spływająca z góry woda z mułem zalała prywatną posesję OSP Żurowa
Deszcz, który intensywnie padał przez całą noc w Tarnowie i regionie tarnowskim postawił na nogi służby odpowiedzialne za ochronę przeciwpowodziową. Pierwsze interwencje związane z usuwaniem skutków podtopień podejmowali już strażacy.

To była bardzo deszczowa noc i poranek w Tarnowie i regionie

Przez noc w Tarnowie, jak wynika z pomiarów na stacji w Mościcach, spadło ponad 30 milimetrów deszczu. Efektem tego są m.in. ogromne kałuże na niektórych ulicach, zalane chodniki, podwyższony poziom wody w Wątoku i Strusince.

Intensywnie padało także w podtarnowskich miejscowościach. W Dąbrówce Tuchowskiej, spływająca m.in. z DW 977 woda zebrała się na parkingu przy miejscowej szkole, ale nie doszło do zalania budynku.

Z kolei w Ołpinach strażacy z miejscowej jednostki wraz z druhami OSP Żurowa usuwali namulisko z drogi i pomagali oczyścić z naniesionego szlamu garaż i piwnicę przy prywatnej posesji, które zostały zalane przez spływającą z góry wodę.

- Jak na razie sytuacja wydaje się być opanowana i ustabilizowana. Nie ma kolejnych zgłoszeń, opady chwilowo ustały, a poziom wody w rzekach nie grozi wylaniem – relacjonuje Marcin Opioła, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie.

W powiecie brzeskim strażacy interweniowali przy zatkanym przepuście pod drogą krajową nr 75 w Wytrzyszczce (kilometraż 40,9). Udało się go udrożnić, jednak konieczne będzie użycie ciężkiego sprzętu przez zarządcę drogi.

Poziom wody w Białej i Dunajcu

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Poziom rzeki Białej w newralgicznym miejscu, czyli w rejonie mostu w Tuchowie po godz. 11 wynosił 80 centymetrów. Wyższy był w Ciężkowicach, Golance i w samym Tarnowie i zbliżał się do metra, ale na razie nie ma powodów do obaw. Do stanu ostrzegawczego brakuje jeszcze ponad dwa metry.

Również na Dunajcu poziom lustra wody nieznacznie jest podniesiony. W Zgłobicach przed południem wynosił 126 cm, a w Żabnie 170 cm.

Dla Małopolski wydano ostrzeżenia III stopnia

Dla 17 powiatów Małopolski, w tym dla Tarnowa oraz powiatów: tarnowskiego, bocheńskiego i brzeskiego wydane zostało najwyższe, bo III stopnia, ostrzeżenie o silnym deszczu z burzami. Do godz. 22 we wtorek (4 czerwca) prognozowane są opady o natężeniu umiarkowanym i silnym.

4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mocno popadało w Tarnowie i regionie. Są pierwsze podtopienia i interwencje strażaków. Wydano ostrzeżenia przed silnym deszczem i burzami - Gazeta Krakowska

Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto