Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słupiec. "Big Brother " u bocianów w gminie Szczucin. Życie ptasiej rodziny można podglądać 24 godziny na dobę [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Boćki ze Słupca musiały ostatnio bronić swojego gniazda przed intruzami
Boćki ze Słupca musiały ostatnio bronić swojego gniazda przed intruzami avanet/kamerka na żywo
Bociany ze Słupca (gm. Szczucin) oglądać można nie tylko z daleka, ale również z poziomu gniazda. Dzięki internetowi i kamerce zainstalowanej w bocianim "domu". W błędzie są Ci, którym wydaje się, że życie bocianów to sielanka. Dodowem choćby niedawna bitwa o gniazdo z konkurencyjną parą.

FLESZ - Koniec nauki hybrydowej. Dzieci wracają do szkół

Pomysł zamontowania kamerki przy jednym z gniazd na terenie gminy Szczucin wyszedł od Ligi Ochrony Przyrody oraz klubu Małych Ekologów ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie. Ze względów technicznych przez pewien czas nie udawało się jednak zrealizować tego przedsięwzięcia. W tym roku dzięki, współpracy gminy Szczucin i firmy informatycznej Avanet, pomysł można było wcielić w życie.

- Firma rozbudowała swoją sieć światłowodową i to pozwoliło na montaż kamery przy gnieździe. W sumie braliśmy pod uwagę dwie lokalizacje, ale ostatecznie wybraliśmy gniazdo, które znajduje się w Słupcu - podkreśla Miłosław Głód, kierownik Referatu Mienia Komunalnego i Planowania Przestrzennego.

Bociani big brother z udziałem Kajtka i jego partnerki

Boćki w Słupcu mieszkają od wielu lat. Właścicielka terenu, na którym znajduje się słup z gniazdem, nazwała jednego z nich Kajtkiem.

W tym roku Kajtek pojawił się na gnieździe tuż przed świętami wielkanocnymi. Kilka dni później dołączyła do niego partnerka.

Mieszkańcy dzięki kamerze na żywo śledzą, jak żyje się ptakom w gminie Szczucin.

- Bociany cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Dostaję sygnały, że uważnie oglądają gniazdo. Gdy widzą tam na przykład tylko jednego bociana przez dłuższą chwilę, to zaczynają się martwić o drugiego. Ptaki bardzo podobają się zwłaszcza dzieciom - zaznacza Miłosław Głód.

Mieszkańcy czekają teraz na jaja, z których wykluje się potomstwo bocianiej pary.

Bocianie walki o gniazdo w Słupcu

Obserwując ptaki ze Słupca można przekonać się, że ich życie nie jest sielanką i muszą zmagać się z różnymi problemami. Ostatnio gniazdem Kajtka i jego partnerki zainteresowały się inne bocianów. W okolicy pojawiły się trzy obce ptaki, które chciały przejąć "mieszkanie" boćków. Gospodarze nie dali jednak za wygraną i postawili się intruzom. Klekotanie i postawa obronna skutecznie odstraszyły obce bociany.

Jak przekonują ornitolodzy, walki o bocianie gniazda nie jest niczym niezwykłym i często do nich dochodzi.

- Jeżeli w terenie, na którym znajduje się gniazdo jest dużo pokarmu, to pojawiają się też inne bociany, które chciałyby się gnieździć w okolicy. Gdy jednak nie mają odpowiedniego miejsca, aby zrobić gniazdo, to próbują wygonić inne bociany ze swoich "mieszkań". Toczą się wtedy walki, które mogą się skończyć poważnymi urazami. Ten kto silniejszy wygrywa, chociaż przeważnie gospodarze gniazda odpierają takie ataki - mówi Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Gmina Szczucin dba, aby bocianom było u nich dobrze

W gminie Szczucin jest w sumie 15 bocianich gniazd. Pracownicy samorządu od kilkunastu lat prowadzą rejestr tych zwierząt. W celu ochrony ptaków współpracują z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Gdy jest tego potrzeba, wymieniają platformy, na których gnieżdżą się bociany.

Tegorocznej zimy urzędnicy musieli również dokarmiać jednego bociana, który postanowił, że przezimuje w gminie Szczucin.

- Zdarza się, że ptaki, które nie czują się na siłach żeby odlecieć w cieplejsze klimaty, zostają na zimę. I tak też było u nas ostatnio. Dofinansowywaliśmy jego dokarmianie. To ptak mięsożerny i przede wszystkim kupowane były dla niego drobiowe wątróbki i filety z kurczaka - podkreśla Miłosław Głód.

Bociany ze Słupca można całodobowa oglądać tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto