Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Generał Zdzisław Baszak z kolejnym wyróżnieniem. Legendarny żołnierz Armii Krajowej został Honorowym Obywatelem Gminy Gręboszów

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Zdzisław Baszak urodził się w 1920 roku w Woli Gręboszowskiej
Zdzisław Baszak urodził się w 1920 roku w Woli Gręboszowskiej Robert Gąsiorek
Rada Gminy Gręboszów przyjęła uchwałę w sprawie nadania generałowi Zdzisławowi Baszakowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Gręboszów. Ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Pszczyną, a także oficer AK biorący udział w słynnej akcji "III Most" pochodzi z Woli Gręboszowskiej, gdzie nadal mieszka jego rodzina.

FLESZ - Mocne wsparcie dla przemysłu rolno-spożywczego

od 16 lat

Ostatnie tygodnie dla 101-letniego Zdzisława Baszaka są wyjątkowe. Końcem września otrzymał nominację generalską, a w ostatnich dniach przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gręboszów. Bo, choć generał od wielu lat mieszka w Tarnowie, jest mocno związany z Powiślem Dąbrowskim.

- Generał jest zasłużoną osobą dla całego regionu, ale należy pamiętać, że pochodzi z Woli Gręboszowskiej i wszędzie chwali się tym skąd pochodzi i gdzie są jego korzenie - podkreśla Krzysztof Gil, który wyszedł z inicjatywą, aby uhonorować Zdzisława Baszaka zaszczytnym tytułem.

Walczył od samego początku II wojny światowej

Zdzisław Baszak urodził się w 1920 roku w Woli Gręboszowskiej. Po maturze, którą zdawał w II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie, trafił na dywizyjny kurs podchorążych piechoty przy 6. Dywizji Piechoty w Krakowie. W 1939 roku, tuż przed agresją Niemiec na Polskę, jako 19-latek został wcielony do 16. Pułku Piechoty w Tarnowie, który wchodził w skład 6. Dywizji Piechoty w Krakowie. Był dowódcą plutonu cekaemów.

Na początku II wojny światowej brał udział w bitwie pod Pszczyną. Gdy 20 września 6. Dywizja Piechoty skapitulowała, Zdzisław Baszak nie porzucił broni. Uciekł przed niemiecką niewolą i powrócił do domu rodzinnego w Dąbrowie Tarnowskiej. W stolicy Powiśla zaangażował się w działalność ruchu oporu. Do powstającej Służby Zwycięstwu Polski zwerbował go mjr. Stanisław Sowiźrał. Baszak przyjął pseudonim "Pirat" i organizował obwód SZP w Dąbrowie Tarnowskiej. Od marca 1940 roku był już na celowniku okupanta. Musiał się ukrywać, ale w październiku 1940 roku jego kryjówka została namierzona i został aresztowany.

Zdołał jednak uciec, ale po tym wydarzeniu musiał opuścić na jakiś czas region tarnowski. Pod fałszywą tożsamością, jako Zdzisław Barański, został zatrudniony przy budowie wałów rzecznych w powiecie buskim.

Stał się legendą Armii Krajowej w regionie tarnowskim

W 1943 roku powrócił do pracy konspiracyjnej na Powiślu Dąbrowskim. Został oficerem dywersji obwodu Armii Krajowej Dąbrowa Tarnowska. Brał udział w operacji "III Most" w Wał Rudzie. "Pirat" został zastępcą dowódcy osłony prowizorycznego lądowiska "Motyl", na którym wylądował brytyjski samolot "Dakota". Załoga miała odebrać fragmenty niemieckich rakiet V-2 stanowiących tajną broń Hitlera. Trwająca ponad godzinę akcja zakończyła się sukcesem i znacząco wpłynęła na losy pogrążonej w wojnie Europy.

Po wojnie Baszak nadal działał w podziemiu. W 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na 6 lat więzienia. Dzięki amnestii wyszedł na wolność po trzech latach. Po przemianach ustrojowych w Polsce zaangażował się w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej-Okręg Tarnów, do dziś jest zresztą jego honorowym prezesem. Dzięki niemu w Tarnowie powstała też Izba Pamięci AK, która w ostatnich latach została przebudowana i wkrótce ma działać jako Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci.

Władze gminy gminy Gręboszów liczą, że w najbliższym czasie uda się odwiedzić generała Baszaka i osobiście nadać mu tytuł honorowego obywatela gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto