Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka powódź w Tarnowie i regionie. W maju 2010 roku sytuacja była dramatyczna. Wały Białej, Dunajca i Wisły nie wytrzymywały

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Powódź w 2010 roku w Tarnowie i regionie zaczęła się 17 maja. Potoki i rzeki gwałtownie wystąpiły z brzegów. Walka z żywiołem trwała do połowy czerwca
Powódź w 2010 roku w Tarnowie i regionie zaczęła się 17 maja. Potoki i rzeki gwałtownie wystąpiły z brzegów. Walka z żywiołem trwała do połowy czerwca Andrzej Skórka/Paweł Chwał
Opady deszczu trwające od wtorku (16 maja) do czwartku (18 maja) na szczęście nie były na tyle długotrwałe i intensywne, by wywołać w Tarnowie i regionie powódź. Tymczasem dokładnie trzynaście lat wcześniej rozgrywał się tutaj prawdziwy powodziowy dramat.

Zobacz zdjęcia powodzi z maja 2010 r. w Tarnowie, Tuchowie, Pleśnej. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Cały rok 2010 był mokry. Apogeum opadów przypadło właśnie na maj.

Maj 2010 roku był wyjątkowo deszczowy w Tarnowie i regionie

W tym miesiącu uśredniona suma opadów dla czterech największych miast Małopolski: Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza i Tarnowa wyniosła 306,5 mm, podczas gdy uśredniona norma majowa ok. 70-80 mm.

28 dni maja 2010 r. było deszczowych, w efekcie w połowie tego miesiąca nastąpił gwałtowny przybór poziomu wód w potokach, rzeczkach i rzekach.

Powódź 2010 roku w regionie tarnowskim

Tysiące hektarów trenów znalazło się pod wodą. Największe połacie podtopionych obszarów zanotowano w:

  • Borzęcinie – 1800 ha
  • Słupcu – 1800 ha
  • Jadownikach – 1500 ha
  • Zabrniu – 1500 ha
  • Radgoszczy – 1200 ha
  • Manowie – 1100 ha

Wśród najbardziej poszkodowanych gmin znalazły się:

  • Olesno (7 miejscowości)
  • Szczucin (6 miejscowości)
  • Szczurowa (3 miejscowości)
  • Dąbrowa Tarnowska (3 miejscowości)

Przez wiele dni tysiące strażaków i mieszkańców zaangażowanych było w uszczelnianie wałów, wypompowywanie wody z rozlewisk, ewakuację z terenów podtopionych, a potem usuwanie szkód.

Pod koniec maja wody opadały i wydawało się, że sytuacja powoli wracać będzie do normy. Tymczasem już w pierwszych dniach czerwca 2010 r. po kolejnych ulewach przez region tarnowski przetoczyła się druga fala powodziowa.

Wezbrana rzeka Biała w Tarnowie w czerwcu 2010 r.

Tuchów pod wodą w 2010 r.

Wody Białej podtopiły część Tuchowa, w Słupcu nie wytrzymał wał na Wiśle, Dunajec przerwał obwałowania na wysokości wsi Isep.

Powódź w Tuchowie 2010

Sytuacja ustabilizowała się dopiero po połowie czerwca, ale straty spowodowane przez żywioł liczone były w miliardach, a poszkodowanych zostało tysiące osób.

Tarnów przygotowuje się do Igrzysk Europejskich

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dabrowatarnowska.naszemiasto.pl Nasze Miasto